Interpretacja wyniku badania kręgosłupa za pomocą rezonansu magnetycznego
Ognisko wysokiego sygnału w trzonie Th5 w obrazach T1iT2- ogniskowe stłuszczenie szpiku. Na poziomie Th9 Th10 i Th10 Th11 pogrubienie więzadeł żółtych w niewielkim stopniu zwężające od tyłu kanału kręgowego.

KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie!
Prawidłowa interpretacja badań obrazowych, a szczególnie rezonansu magnetycznego zależy od znajomości stanu pacjenta - jego wieku, stanu zdrowia, schorzeń na jakie choruje, dolegliwości, a przede wszystkim - powodu, dla którego badanie było wykonane.
W badaniu stwierdzono ogniskowe stłuszczenie szpiku. Oznacza to miejscowe gromadzenie się tkanki tłuszczowej w tkance szpiku, czyli miejscu wytwarzania komórek krwiotwórczych. Jeśli jest to proces ogniskowy, a we krwi nie ma zmian świadczących o niewydolności szpiku (np. anemia, zmniejszenie liczby leukocytów itp), to nie ma powodów do niepokoju.
Pogrubienie więzadeł żółtych może być cechą choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Może wynikać z nadmiernego obciążenia kręgosłupa, stanów zapalnych, lub skrzywień kręgosłupa (np. skolioza).
Niestety trudno mi cokolwiek powiedzieć w jaki sposób wynik ten wpłynie na postępowanie lecznicze u Pani. Aby móc się na ten temat wypowiedzieć konieczna jest znajomość danych o jakich piszę na początku.
Powinna Pani skontaktować się z lekarzem zlecającym badanie.
Pozdrawiam serdecznie