Interpretacja wyniku badania kręgosłupa rezonansem magnetycznym

Proszę o interpretację wyniku RM. Opis badania. Wykonano badanie kręgosłupa piersiowego w sekwencjach SE T1,T2 i STIR przeglądowe w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych w warstwach o grubości 3 mm. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci odwodnienia i niewielkiego przewężenia tarcz międzykręgowych w górnym i dolnym odcinku kręgosłupa (na poziomach Th3/Th4 do Th5/Th6 i od Th 8/Th9 do Th10/Th11) oraz niewielkich wyciągnięć kostnych na krawędziach trzonów kręgów i w stawach żebrowo-poprzecznych. W trzonie kręgu Th 10 niewielki ok. 5-6 mm naczyniak. Rdzeń piersiowy prawidłowej grubości, o prawidłowym sygnale. Prawidłowy stożek rdzenia widoczny jest na poziomie L1. Na poziomie Th8/Th9 szerokołukowe uwypuklenie krążka o typie (bulging) w obręb kanału kręgowego na głębokość do 2mm, z niewielkim uciskiem na worek oponowy, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Na poziomie Th9/Th10 niewielka, tylno-lewoboczna wypuklina jądra miażdżystego w obręb kanału kręgowego na głębokość poniżej 2mm, z uciskiem na worek oponowy, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi ok. 16-17mm (prawidłowy). Wn. protruzja jądra miażdżystego na poziomie th9/Th10.

Witam!
Na początku chciałbym podkreślić, że każde badanie obrazowe należy interpretować wraz z dokładnym wywiadem oraz badaniem fizykalnym. Wówczas można mówić o pełnym obrazie klinicznym. Sam przedstawiony wynik sugeruje zmiany zwyrodnieniowe o charakterze dyskopatii. Badanie uwidoczniło także niedużego naczyniaka w trzonie kręgu. Opisane zmiany mogą powodować dolegliwości bólowe. W przypadku silnych dolegliwości i słabej reakcji na leczenie przeciwbólowe i rehabilitację należy rozważyć leczenie zabiegowe. Wynik należy skonsultować z ortopedą lub neurochirurgiem, który dobierze odpowiednie leczenie. Pozdrawiam serdecznie!