Interpretacja wyniku badania USG szyi u sześćdziesięciolatki

Witam Panie Doktorze! Moja mama ma wykrytego guzka na lewej śliniance podżuchwowej. Cytuję opis wyniku USG szyi: ślinianka podżuchwowa lewa o zarysach hypoechogenicznych 9 mm poza tym ślinianka o jednorodnej echo strukturze i prawidłowej echogeniczności. Pozostałe ślinianki o prawidłowym wyglądzie USG. Nie stwierdzam patologicznych węzłów chłonnych. Gruczoł tarczowy niepowiększony dwupłatowy o wymiarach: prawy płat 15 na 16 mm lewy 11 na 13 mm, cieśń 3 mm. Zmiany w lewym płacie – guzek o mieszanej ehogeniczności 6 na 3mm i hypoechogeniczny o średnicy 3 mm.

Proszę mi powiedzieć, czy biorąc pod uwagę powyższy wynik, można tak od razu bez przeprowadzenia biopsji zalecić usunięcie guzka wraz z całą ślinianką, a nawet i węzłami chłonnymi? Mama była już na konsultacji u lekarza, ale mnie taka diagnoza wydaje się bezpodstawna. Co oznacza ten wynik, czy sugeruje jakieś zmiany nowotworowe? Terminy hypoehogeniczny i erogeniczność są dla mnie obce – co one sugerują, oznaczają? Czy biopsja jest badaniem niebezpiecznym i dlatego Pani doktor nie chciała mamy narażać na nie, wiedząc, że i tak trzeba to usunąć (słyszałam, że biopsja może uszkodzić nerw i sparaliżować twarz)?

Dodam jeszcze, choć nie wiem czy to jest istotne i powiązane, że mama miała problemy z dziąsłem. Stwierdzony: Przerost włóknisty dziąsła górnego – (czyszczenie na chirurgii szczękowej, 2008 rok) i zmiana torbielowa przedni odcinek wyrostka zębodołowego szczęki. Cytuję wynik badania histopatologicznego: Strzęp tkanki włóknisto-tłuszczowej częściowo pokryty rozrośniętym akantotycznie nabłonkiem płaskim, objęty przez przewlekłe nacieki zapalne. Ponadto utkanie drobnych gruczołów ślinowych. Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania, mama oczekuje teraz na termin przyjęcia do szpitala, a ja jestem bardzo niespokojna, żyjąc w takiej niewiedzy i niepewności.

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Czy biorąc pod uwagę powyższy wynik, można tak od razu bez przeprowadzenia biopsji zalecić usunięcie guzka wraz z całą ślinianką, a nawet i węzłami chłonnymi?
- Nie ma ślinianki podżuchwowej prawej i lewej. Jest tylko jedna ślinianka podżuchwowa. Opis USG sugeruje tylko ogniskową zmianę w śliniance podżuchwowej typu zmniejszonej gęstości w stosunku do miąższu prawidłowego. Ta zmiana nie ma ewidentnych cech nowotworu w badaniu USG. Może to tylko zwykłe miejscowe zwyrodnienie miąższu lub jakieś ognisko pozapalne.
Co oznacza ten wynik, czy sugeruje jakieś zmiany nowotworowe?
- Tak jak piszę wyżej raczej taki opis USG nie sugeruje procesu nowotworowego.
Terminy hypoehogeniczny i erogeniczność są dla mnie obce – co one sugerują, oznaczają?
- To terminy związane z przepuszczaniem przez tkanki organizmu fal ultradźwiękowych emitowanych przez aparat USG. Większa i mniejsza echogeniczność oznacza mniejszą lub większość gęstość tkanek w stosunku do tkanek otaczających daną strukturę.
Czy biopsja jest badaniem niebezpiecznym i dlatego Pani doktor nie chciała mamy narażać na nie, wiedząc, że i tak trzeba to usunąć (słyszałam, że biopsja może uszkodzić nerw i sparaliżować twarz)?
- Rzeczywiście w takim przypadku raczej zastanowiłbym się nad wykonaniem biopsji cienkoigłowej z następowym badaniem histopatologicznym (prawie znikome ryzyko powikłań - najwyżej jakiś krwiak) niż od razu wycinał cały gruczoł na podstawie samego tylko opisu USG (większe prawdopodobieństwo powikłań). Jednak o wszystkim powinien zadecydować prowadzący laryngolog.