Interpretacja wyniku echo serca

Aorta 30 mm, rozw. pł 22 mm, la 41 mm. Zzast. mitralna w normie, edd 54 mm, esd 33 mm, przegroda 11 mm, tylna ściana 11 mm, rv 33 mm. Kurczliwość w normie. Ef 55%. Doppler - zast. mitralna v max 0,9 msek. niedomykalność 1, zast. aortalna maks. 1,3 msek zast.trojdzielna v max 0,7 msek.niedomykalnosc 1 zast.plucna v max 0,8 msek. Chciałbym dodać, że mam wysokie ciśnienie - 150/100, czasem wyższe. Jako nastolatek byłem leczony, później zaniechałem leczenia, bo wszystko było OK. Mam silne bóle głowy z tyłu, dziwnie zachowuje się serce po wysilku, podczas wchodzenia po schodach i w innych sytuacjach, których jest coraz więcej, kiedyś tego nie miałem. Dotychczas leczony byłem na astmę, od niedawna zmieniłem lekarza, który stwierdził, że to na pewno nie astma, i właśnie on wysłał mnie na te badania. Dziękuję za wszystkie pomocne informacje i przepraszam za błedy :-) Krzysztof
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Jeżeli chodzi o wynik UKG, to nie ma w nim istotnych odchyleń. Grubość przegrody międzykomorowej i tylnej ściany są na granicy normy. Koniecznie musi Pan leczyć nadciśnienie, ponieważ nieleczone prowadzi do przerostu mięśnia sercowego, a co za tym idzie może zaburzać jego czynność i zwiększać ryzyko niedokrwienia. Ze względu na łagodną niedomykalność zastawki mitralnej z graniczną wielkością lewego przedsionka, wskazane kontrolne badanie echo serca za rok.

Dolegliwości, które Pan opisuje, mogą wynikać z nieuregulowanego ciśnienia tętniczego. Jeżeli odczuwa Pan kołatanie serca/nierówne bicie, przerwy w biciu serca, wskazane byłoby założenie badania Holter ekg, oceniającego zapis ekg przez 24 h.

Jeżeli jest Pan w wieku powyżej 40 lat, ma podwyższony cholesterol lub pali papierosy, należy także przebadać się pod kątem ewentualnych zmian w naczyniach wieńcowych (test wysiłkowy).

Wszystkie te badania wykona Pan w Poradni Kardiologicznej.

Pozdrawiam serdecznie