UKG a interpretacja wyniku

Witam, niedawno miałam robione UKG serca. Bardzo niepokoją mnie wyniki dotyczące zastawek. Proszę o interpretację niżej podanych danych: AV - niedomykalność, szerokość fali zwrotnej 4 mm LVOT 16 mm MV - wypadanie przedniego płatka, niedomykalność - pole fali zwrotnej 4 cm kwadr. TV - niedomykalność, pole fali zwrotnej 3 cm kwadr. RVSP - 36 mm Hg EF – 60%. Wymiary aorty oraz pozostałe wymiary serca, komór i przedsionków mieszczą się w normach podanych na wypisie. Dodam, że mam 54 lata i przyjmuję C*** i E***. Czy taki wynik UKG serca to powód do niepokoju? Zastanawiam się w jaki sposób będzie teraz przebiegało ewentualne leczenie w moim przypadku. Chciałabym również dowiedzieć się czy UKG to wystarczające badanie czy może powinnam zrobić coś jeszcze żeby się upewnić co do mojego stanu zdrowia? Z góry serdecznie dziękuję za udzielenie mi porady. M54.
54 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przytoczone wyniki badania ECHO nie stanowią o poważnych zaburzeniach pracy serca. Faktycznie obserwowane są niedomykalności zastawek aortalnej i mitralnej, ale są to jedynie lekkie niedomykalności. Tego typu wyniki są wskazaniem jedynie do dalszej obserwacji.

Przytoczona frakcja wyrzutowa także jest nieznacznie obniżona i nie budzi u nas żadnego niepokoju.

Reasumując, zmiany są niewielkie i nie powinny wywoływać u Pana istotnych dolegliwości. Jeśli Pana samopoczucie uległoby pogorszeniu, zacząłby się Pan szybciej męczyć, miał duszność i inne niepokojące objawy, wskazane będzie wykonanie kontrolnego badania ECHO.

Pozdrawiam