Proszę o interpretację wyniku badania echokardiograficznego

Witam Opis badania Echokardiograficznego: Zastawka Mitralna: Gradient średni - 3 mmHg, pow. Ujścia - 4,3 cm2, płatki zastawki: cienkie, przeciwstawnie ruchome. Zastawka Aortalna: Szerokość pierścienia - 24 mm, separacja płatków - 18 mm, aorta występująca - 27 mm, płatki zastawki cienkie. Zastawka trójdzielna: SPAP maks 15mm/hg, płatki zastawki cienkie. Zastawka płucna: płatki zastawki cienkie. Prawa komora - 23 mm. Lewa komora - 33 mm. Lewa komora: przegroda – rozkurcz: 8,5 mm, skurcz: 15 mm, frakcja wrzutowa: 60%. Lewa komora, jama ŁK - rozkurcz: 46 mm, skurcz: 27 mm. Lewa komora, tylna ściana – rozkurcz: 9 mm, skurcz:16 mm Wnioski: Wymiary jam serca w normie. Hipokinezja środkowego i koniuszkowego segmentu ściany przedniej, które są też mocniej wysycone. Fala zwrotna mitralna I stopnia oraz śladowa fala zwrotna trójdzielna. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie,

aby prawidłowo zinteroretować wynik badania ECHO serca konieczna jest znajomość historii choroby pacjenta, a więc odpowiedzi na pytania: z jakiego powodu badanie było wykonane, ile lat ma osoba poddana badaniu, a także płci. Jak wspomniano na wyniku, wymiary jam serca są prawidłowe. Hipokineza to gorsza kurczliwość ściany serca. Może być skutkiem różnych procesów, a więc np. zawału serca, ale także zapalenia mięśnia sercowego lub chorób układowych. Ważną informacją jest to, że frakcja wyrzutowa lewej komory jest w normie, a więc globalna kurczliwość i wydolność serca są prawidłowe.

Pozdrawiam