Jak bezpiecznie połączyć antybiotyk i tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry. Piszę w sprawie antybiotyku. Zażywam tabletki antykoncepcyjne Vibin Mini, lekarz przepisał mi tabletki macromax 500 mg. Z tego, co się dowiedziałam obniża on skuteczność antykoncepcji. Antybiotyk zaczęłam przyjmować na przedostatniej tabletce różowej (20 tabletka) jednak w dzień zażycia antybiotyku współżyłam z chłopakiem z wytryskiem. Od tego momentu już więcej nie. Czy jest możliwość zajścia w ciążę, przez jednorazowy stosunek na pierwszej tabletce antybiotyku, biorąc pod uwagę, że już więcej nie współżyłam? I jak postąpić w przypadku, gdy zaczną mi się już tabletki placebo, ile należy uważać, żeby uniknąć ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety w takim przypadku istnieje ryzyko, że antybiotyk zaburzył działanie tabletek antykoncepcyjnych, a w związku z tym możliwy jest rozwój ciąży. Niezwykle ważne jest, aby podczas stosowania antykoncepcyjnych środków doustnych wraz z antybiotykami używać dodatkowej antykoncepcji mechanicznej. W każdym takim przypadku należy zabezpieczać się dodatkowo przez okres przyjmowania antybiotyku oraz 7 dni po zakończeniu kuracji. Tabletki placebo należy przyjąć w tym przypadku zgodnie ze schematem, którego się Pani zawsze trzyma.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-niehormonalna-metody-mechaniczne-i-naturalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.