Jak długo organizm wraca do normy po antykoncepcji hormonalnej?

Przez około rok czasu brałam tabletki antykoncepcyjne Vibin. Ok 20 dni temu przerwałam branie tabletek w połowie blistra. Na drugi dzień dostslam 5 dniowe krwawienie z odstawienia. Kilka dni później zaobserwowałam krew w malej ilości razem ze śluzem trwało to jeden dzień, po kilku dniach znowu tym razem kolor różowy utrzymywało się dwa dni. Ból jajników, podbrzusza brzucha. Minęły dwa tygodnie i zaobserowalam że coś ,, wycieka,, tak jakby miesiączka. Nieprzyjemny zapach tak samo jak przy miesiączce lecz krwi brak. Dodam że mam PCOS. Bóle jajników raz na jakiś czas aktualnie czy w taki sposób organizm się oczyszcza ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

odstawienie antykoncepcji w połowie blistra nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ często przyczynia się do wystąpienia zaburzeń hormonalnych, które najprawdopodobniej pojawiły się u Pani, na co wskazywałyby częste krwawienia. Zazwyczaj organizm normuje się po jednym cyklu od zaprzestania przyjmowania hormonów, jednak u niektórych kobiet trwa to nawet do kilku miesięcy, objawia się to właśnie nieregularnymi miesiączkami z towarzyszącymi im bólami, trądzikiem, zwiększeniem masy ciała. Nie jest to oczyszczanie organizmu, a przystosowanie do braku podaży hormonów.

Powodem do niepokoju może być w tym przypadku nieprzyjemny zapach wydzieliny, o której Pani wspomina, co może sugerować na obecność infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, w związku z tym wskazana byłaby Pani wizyta u lekarza ginekologa.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.