Jak interpretować wynik badania gastroskopii i czy świadczy on o refluksie?

Witam!Proszę o interpretację wyniku gastroskopii: Przełyk o symetrycznym świetle i prawidłowej śluzówce.Wpust bez zmian.Linia Z położona powyżej poziomu rozworu przełykowego prawidłowa.Zołądek podatny na insuflację i regularnej fali perystaltycznej.Fałdy żolądkowe ròwne, gładkie.Błona śluzową żołądka w części przedodźwiernikowej o cechach stanu zapalnego.Odźwiernik kształtny,drożny.Opuszka dwunastnicy, część zstępująca bez zmian.Gastroskopia odwrócona-wpust,dno w inwersji bez zmian. Chciałbym się dowiedzieć czy z tej interpretacji można wywnioskować że mam przepuklinę rozworu przełykowego lub refluks?Dodam że mam ciągle zgagę i piecze mnie w przełyku.Dziekuje za szczera odpowiedz! Pozdrawiam

Na podstawie gastroskopii mozna stwierdzic, ze nie ma Pan przepukliny rozworu przełykowego. Jeśli ma Pan zgagę to z cała pewnościa churje Pan na chorobę refluksowa przełyku - tzw. Reflux. Choroby tej nie rozpoznaje się na podstawie gastroskopii tylko na podstawie objawu jakim jest zgaga. Tylko 30% pacjentow z choroba refluksowa maja zmiany w przełyku, a pozostałych 70% gastroskopia nie wykazuje zmian.