Jak interpretować wynik badania USG tarczycy i czy jest powód do zmartwień?

Witam zrobilam USG tarczycy oto opis : PPT ok 26x21x55mm,LPT ok 17x14x40mm ,cieśń ok 7mm grubości , Miąższ tarczycy prawidłowej echogenicznosci i ukrwienie ,z obecnością dość licznych (pezewaga ilościowa PPT) ,rozsianych prawie bezechowych ognisk ok 4-7 mm średnicy w PPT ,ok 4-10mm w LPT ,w cieśni ok 10 mm . Poza tym w PPT doogonowo ognisko o miernie obniżonej echogenicznosci z otoczka hypo ok 11x5x11mm degenerujace się torbielowato.. Jest się czym martwić ? Proszę o odpowiedź

Lek. Wojciech Zygmunt

Badanie USG może wysunąć tylko podejrzenie procesu nowotworowego na podstawie niektórych cech guzka/guzków. Jednakże większość nowotworów złośliwych posiada cechy guzków łagodnych, a duża ilość guzków łagodnych posiada cechy nowotworów złośliwych. Dlatego, w pani przypadku konieczne jest pogłębienie diagnostyki o wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC). Należy pamiętać, że najczęstszymi nowotworami tarczycy są łagodne gruczolaki, dlatego polecam nie martwić się na zapas, tylko wykonać biopsję. Pozdrawiam i życzę zdrowia.