Jak interpretować wynik morfologii u pięciolatki, która ciągle kaszle?

Witam, nasza 5-letnia córka od miesiąca kaszle i chrząka z różnym nasileniem, najbardziej wieczorem. Testy alergiczne niczego nie wykazały, IGE całkowite również w normie. Pasożytów w kale również nie znaleziono kilkukrotnie. Dziecko jest po zażyciu antybiotyku Augmentin (7dni), bierze syrop Claritine na noc 5ml i robiliśmy inhalacje z Pulmicordu 2 x dziennie bez rezultatu. Laryngolog przy badaniu nie zauważył niepokojących zmian ani w krtani, gardle uchu czy nosie. Jeden z laryngologów uważa że jest to chlamydia bądź mykoplazma. Zrobiliśmy badanie IGM i IGG i czekamy na wynik. Morfologia wykazała nieco podwyższony poziom monocytów 8,2 oraz limfocytów atypowych 1,7 - co to oznacza? Co może dolegać córce?

KOBIETA, 6 LAT ponad rok temu

Witam!

Przedstawiając wynik badania, także morfologii warto podać wszystkie wartości, łącznie z normami laboratoryjnymi. Wybiórcze wyniki uniemożliwiają postawienie ewentualnej hipotezy diagnostycznej. Poziom monocytów jest podniesiony w niewielkim stopniu, nie jest to charakterystyczne dla żadnej jednostki chorobowej. Podwyższona liczba monocytów (znacznie powyżej normy) może świadczyć najczęściej o zakażeniach wirusowych i pierwotniakowych, ale też może towarzyszyć wielu innym schorzeniom. Obecność limfocytów atypowych także nie jest charakterystyczna dla konkretnej choroby. W przypadku podniesionej liczby białych krwinek i obecności limfocytów atypowych zwykle mamy do czynienia z mononukleozą.

Pozdrawiam serdecznie!