Jak leczyć guzki Schmorla?

Witam! Moja dziewczyna ma 21 lat i zrobiła prześwietlenie kręgosłupa, bo odczuwała ból w jego górnym odcinku piersiowym. Odebrała zdjęcia i w opisie było: widoczne guzki Schmorla. Nie widać u niej żadnych wad postawy itp. Czytamy różne artykuły w internecie, ale nie możemy z tego otrzymać konkretnej odpowiedzi, co to dla niej oznacza, jakie mogą być dalsze skutki tej choroby i z czym trzeba się liczyć? Jakie jest w miarę możliwości najlepsze leczenie tej choroby? Na czym w ogóle polega leczenie guzków Schmorla? Operacja? Czy powinna skonsultować swoje obawy z jakimś specjalistą? Jakie są rokowania? Proszę o poradę. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Opisywane guzki pojawiają się najczęściej w przebiegu choroby Scheuermana, która najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania lub tuż po nim. Głównym objawem choroby są właśnie dolegliwości bólowe ze strony pleców. Najczęściej zajęty jest odcinek piersiowy lub lędźwiowy. Natomiast aby postawić takie rozpoznanie konieczne jest poszerzenie badań i wizyta u specjalisty - w tym wypadku ortopedy (konieczne jest skierowanie).
Proszę dolegliwości nie lekceważyć i udać się do lekarza który będzie miał możliwość wykonania badania i dokładnego zebrania wywiadu.
W leczeniu zastosowanie ma głównie rehabilitacja oraz leki przeciwbólowe. Rzadziej konieczne jest leczenie operacyjne.

Pozdrawiam