Guzki Schmorla są bardzo często rozpoznawane w badaniach obrazowych, niemniej zazwyczaj nie wymagają jakiegokolwiek swoistego leczenia, nie wiem czy odczuwa Pani dolegliwości bólowe?
Guzki Schmorla to stosunkowo częste, najczęściej nie dające żadnych dolegliwości zmiany patologiczne zazwyczaj występujące w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Do tej pory nie ma jednoznacznych wytycznych leczenia guzków Schmorla. Najczęściej proponowaną metodą jest stabilizacja kręgosłupa. Dotychczasowe badania nie wykazały skuteczności żadnej z tych metod w leczeniu bolesnych guzków Schmorla. Dużą trudnością w leczeniu jest brak jednoznacznej metody diagnostycznej pozwalającej wskazać, które guzki mogą być przyczyną bólu. Przy obecnym stanie wiedzy najczęściej stosowane leczenie nie różni się w żaden sposób od rutynowego postępowania w nieswoistym bólu kręgosłupa: niesteroidowe leki przeciwzapalne i fizjoterapia.
Prosze udać się z wynikiem do lekarza.
Guzki Schmorla są to patologiczne zmiany degeneracyjne, często opisywane na zdjęciach rentgenowskich. Polegają one na wpukleniu się krążka międzykręgowego na ścianę przylegającego dysku. Zazwyczaj nie dają one żadnych dolegliwości. Występują najczęściej w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Ich znaczenie pozostaje do tej pory niewyjaśnione.
W badaniach MRT są bardzo często opisywane, aż u 40 do 70 proc. ludzi. Guzki Schmorla najczęściej uważa sie za aminy degeneracyjne, chociaż przyczyna i mechanizm ich powstawania nie zostały do końca wyjaśnione. Zazwyczaj nie dają one żadnych dolegliwości bólowych i w takich przypadkach nie wymagają leczenia.
Ważne jest zweryfikowanie czy podawane przez Panią dolegliwości bólowe mają związek z guzkami Schmorla czy może mają inne przyczyny występowania. Może to zrobić lekarz neurolog. Jeżeli chodzi o leczenie guzków to opiera się ono głownie na fizjoterapii. Fizjoterapeuta może pokazać jak najlepiej odciążyć kręgosłup. Poza tym przy dolegliwościach bólowych podaje sie leki z grupy NLPZ tj. paracetamol, ibuprofen czy aspiryna. Nie ma co nadmiernie przejmować się samym opisem guzków, są one niegroźne i występują powszechnie. Tylko jeśli powodują dolegliwości bólowe należy przyjrzeć się im dokładniej.
Najlepiej skonsultować się z lekarzem neurologiem, który raz jeszcze oceni zdjęcia kręgosłupa i stan kliniczny. Może on też zalecić w razie potrzeby fizjoterapię i leki przeciwbólowe. Zabieg operacyjny nie jest metodą pierwszego wyboru przy tej dolegliwości, a może się zdarzyć, ze dolegliwości bólowe same miną bez jakiekolwiek interwencji.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak leczyć guzki Schmorla? – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Wynik RTG kręgosłupa lędźwiowego 32-latki – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co znaczą zmiany zwyrodnieniowe w postaci płytkiej skoliozy prawobocznej? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Płytkie,uformowane odległe w czasie guzki Schmorla – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Guzki Schmorla w widocznym odcinku kręgosłupa piersiowego – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Niepokojący opis zdjęcia RTG kręgosłupa – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Pojedyncze guzki Schomorla w płytkach granicznych trzonów kręgowych – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Prośba o pomoc w odczytaniu opisu RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Wynik MR kręgosłupa i guzki Schmorla – odpowiada Aleksander Ropielewski
artykuły
Guzek Schmorla - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Kręgosłup pełni wiele kluczowych ról dla naszego o
Kifoza - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Kifoza to występująca u większości z nas naturalna
Ból w dole pleców - przyczyny i leczenie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
Ból w dole pleców to ból kręgosłupa w odcinku lędź