Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Witam, mam 33 lata i problem z kręgosłupem. Bardzo proszę o poradę, gdzie się zgłosić z tym problemem i co mnie czeka, mając taki stan kręgosłupa. Mam: - pogłębioną lordozę lędźwiową z poziomym ustawieniem kości krzyżowej - zmniamy degeneracyjne w postaci dehydratacji i obniżenia krążka międzykręgowego na poziomie L4-5 - przepuklinę centralną krążka na tym poziomie, uciska worek opony twardej - niewielkie wypukliny krążków L3-4 i L5-S1 (modelują worek opony twardej). Proszę napisać, czy powinnam się martwić? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdarwiam. Kaśka z Warszawy

33 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Opis badania wskazuje na występowanie u Pani zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego. Najbardziej zaawansowaną zmianą jest przepuklina krążka międzykręgowego na poziomie 4-5 kręgu lędźwiowego, uciskająca na worek oponowy. Inne opisane wypukliny są mniej zaawansowane. Na szczęście, obecnie nie występuje u Pani ucisk na korzenie nerwowe czy na rdzeń kręgowy, co powodowałoby bardzo silne dolegliwości bólowe, a czasem też niedowład kończyny dolnej.

Leczenie w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa obejmuje dwie metody: rehabilitację i leczenie operacyjne. Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja. Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje zawsze lekarz neurochirurg. Uważam, że w Pani przypadku, w pierwszej kolejności warto spróbować regularnych, odpowiednio dobranych przez rehabilitanta ćwiczeń oraz zabiegów fizykoterapeutycznych. Leczenie operacyjne jest zwykle alternatywą w sytuacji, gdy w badaniu rezonansu magnetycznego występują bardziej zaawansowane zmiany i pojawia się niedowład kończyny dolnej.