Interpretacja wyniku badania odcinka lędźwiowego kręgosłupa rezonansem magnetycznym

MR kręgosłupa odcinka lędźwiowego. Dane ze skierowania: Podejrzenie przepukliny dysków na poziomie L4-5, L5-S1. Do oceny dostarczono badanie MR odcinka LS kręgosłupa wykonane w sekwencji TSE uzyskując obrazy T1 i T2W, FS(tirm) w projekcji strzałkowej i poprzecznej. W obrębie płytek granicznych widoczne są pojedyncze guzki Schmorla. Dehydratacja krążków międzykręgowych na poziomie L3-4, L4-5 i L5-S1. Obniżenie wysokości k/m w segm. L4-5. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych o charakterze patologicznym. W segm. L2-3 widoczna jest niewielka tylna szerokopodstawna i częściowo tylno pośrodkowa przepuklina k/m, z jego uciskiem na worek opony twardej od przodu. Na poziomie L3-4 widoczna jest również tylno pośrodkowa przepuklina k/m, uciskająca na worek opony twardej od przodu. Krążek międzykręgowy wpukla się do światła kanału kręgowego na ok. 3,9 mm. W segm. L4-5 widoczna jest tylno pośrodkowa masywna przepuklina k/m, z jego wpuklaniem się do światła kanału kręgowego na ok. 9 mm i uciskiem na struktury nerwowe wewnątrzkanałowe. W segm. L5-S1 widoczna jest również tylno pośrodkowa przepuklina k/m, z jego wpuklaniem się do światła kanału kręgowego na ok. 3 mm i dyskretnym uciskiem na worek opony twardej od przodu. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Innych zmian w wykonanym badaniu MR kręgosłupa LS nie stwierdzam.

Witam serdecznie!

Opisane zmiany w wykonanym badaniu metoda rezonansu magnetycznego są niestety znaczne i z pewnością mogą powodować dolegliwości bólowe tej okolicy.

Na wielu poziomach w opisanej okolicy zlokalizowane sa przepukliny, z tego jedna jest znaczna i powoduje ucisk struktur biegnących w kanale rdzeniowym- z tego powodu konieczna jest konsultacja ponowna z neurologiem, który prawdopodobnie zaleci konsultację neurochirurgiczną.

Opisywane w badaniu guzki Schmorla są najczęściej powiązane z chorobą Scheurmana, znana również pod nazwą bolesnej kifozy młodzieńczej. Jest to choroba która dotyka głównie osoby młode.

W jej przebiegu dochodzi do klinowacenia trzonów kręgów oraz do dyskopatii. Chorobę najczęściej leczy się poprzez rehabilitację oraz stosowanie leków przeciwbólowych.

Pozdrawiam