Zmiany zwyrodnieniowe na wielu poziomach kręgosłupa lędźwiowego

Witam. Mam na imię Adam, mam 50 lat. Objawy to: Bóle krzyża, drętwienie lewej nogi, skurcze, brak możliwości siedzenia, ponieważ noga boli i cierpnie. Badanie wykonano w sekwencjach ech spinowego w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Na poziomie L3/L4 tylna wypuklina krążka międzykręgowego, wypukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość około 4 mm, powodując dyskretny ucisk na worek oponowy. Na wysokości L4/L5 tylna z lewostronną lateralizacją wypuklina krążka międzykręgowego, wypukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość 5mm, powodując spłycenie zachyłka bocznego kanału kręgowego po stronie lewej, niewielki ucisk na worek oponowy i nerw rdzeniowy lewy. Wymiar strzałkowy światła kanału kręgowego w linii pośrodkowej 13mm. Na poziomie L5/S1 tylna z lewostronną lateralizacją niewielka przepuklina krążka międzykręgowego, wypukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość 6mm, powoduje spłycenie zachyłka bocznego kanału kręgowego po stronie lewej oraz ucisk na nerw rdzeniowy lewy. Wymiar stzrałkowy światła kanału kręgowego w linii pośrodkowej 14mm. Wysokość trzonów kręgów lędźwiowych prawidłowa Intensywność sygnałów stożka końcowego rdzenia kręgowego prawidłowa.

Redakcja abcZdrowie

Opis badania wskazuje na występowanie u Pana dość znacznych zmian zwyrodnieniowych na wielu poziomach kręgosłupa lędźwiowego. Najbardziej zaawansowane zmiany obejmują poziomy od czwartego kręgu lędźwiowego do pierwszego kręgu krzyżowego. Uciskają one na worek oponowy i nerw rdzeniowy lewy, co powoduje objawy takie jak silny ból promieniujący od pleców do lewej kończyny dolnej oraz drętwienie lewej kończyny dolnej. Pocieszające jest to, że jeszcze nie obserwuje się u Pana ucisku na rdzeń kręgowy. Jednak wraz z upływem czasu zmiany zwyrodnieniowe mają tendencję do narastania, więc nie należy zwlekać z podjęciem leczenia. Leczenie w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa obejmuje dwie metody: rehabilitację i leczenie operacyjne. Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja. Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje zawsze lekarz neurochirurg.