Przytoczony opis badania rezonansu magnetycznego wskazuje na występowanie u Pana zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, uwidocznionych na poziomie między czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym oraz między piątym kręgiem lędźwiowym a pierwszym krzyżowym. Nieprawidłowości te nie mają bardzo dużego nasilenia, ale są na tyle zaawansowane, że mogą powodować silne dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Nie opisano u Pana ucisku na korzenie nerwowe, nerwy czy rdzeń kręgowy, co wskazuje, że zmiany te nie mają jeszcze bardzo znacznego nasilenia.
Postępowanie w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa obejmują rehabilitację i fizykoterapię, leczenie objawowe (tj. przeciwbólowe) oraz jako ostatnią alternatywę leczenie operacyjne. Leczenie przeciwbólowe powinno stosować się jedynie doraźnie w przypadku silnego bólu, ze względu na fakt, że jedynie uśmierza ono ból i nie poprawia zaburzeń obecnych w kręgosłupie, a niesie za sobą działania niepożądane, w tym duże ryzyko istotnego uszkodzenia błony śluzowej żołądka.
Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym, zaburzeń zwieraczowych (tj. problemów z oddawaniem moczu czy kału, związanych czasowo z występowaniem silnego bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa) czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja i fizykoterapia.
Zabieg operacyjny rozważa się w przypadku zaawansowanych zmian w badaniu rezonansu magnetycznego oraz obecności istotnych objawów ubytkowych w badaniu neurologicznym (jak np. niedowład kończyny dolnej). Decyzję o wykonaniu operacji podejmuje lekarz neurochirurg, biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta i obraz rezonansu magnetycznego kręgosłupa.
Biorąc pod uwagę nieduże nasilenie zmian zwyrodnieniowych występujących u Pana, warto rozpocząć rehabilitację oraz zabiegi fizykoterapeutyczne (skierowanie do Poradni Rehabilitacyjnej uzyska Pan od lekarza rodzinnego lub neurologa czy ortopedy). Wskazane jest regularne, codzienne wykonywanie ćwiczeń zalecanych przez rehabilitantów, mających na celu wzmocnienie mięśni występujących w okolicy kręgosłupa.