Do jakiego lekarza mam się udać?

Lekarz rodzinny skierował mnie na prześwietlenie dolnej części kręgosłupa. Oto opis tego zdjęcia: dolne kręgi lędźwiowe ustawione w nieznacznej rotacji w lewo, lordoza lędźwiowa spłycona. Drobne zaostrzenia zwyrodnieniowe na zarysach kręgów L3-L5. Przestrzenie międzykręgowe prawidłowej szerokości. Moje pytanie to: do jakiego lekarza powinienem się udać i czy to coś poważnego?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Badanie RTG wykazało występowanie niedużego stopnia zmian zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jednak badanie RTG niezbyt dokładnie obrazuje zaawansowanie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. W przypadku zwyrodnienia zwykle występują wypukliny, które uciskają na inne elementy układu nerwowego - na worek oponowy, korzeń nerwowy, nerw lub rdzeń kręgowy – co powoduje występowanie dolegliwości bólowych. W przypadku oceny zmian występujących w kręgosłupie dokładniejsze jest badanie rezonansu magnetycznego.

Postępowanie terapeutyczne w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa obejmuje rehabilitację i fizykoterapię, leczenie objawowe (tj. przeciwbólowe) oraz leczenie operacyjne. Leczenie przeciwbólowe powinno stosować się jedynie doraźnie w przypadku silnego bólu, ze względu na fakt, że jedynie uśmierza ono ból i nie poprawia zaburzeń obecnych w kręgosłupie, a niesie za sobą działania niepożądane, w tym duże ryzyko istotnego uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym, czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja i fizykoterapia.

Decyzję o leczeniu operacyjnym rozważa się w przypadku zaawansowanych zmian w badaniu rezonansu magnetycznego oraz obecności istotnych objawów ubytkowych w badaniu neurologicznym, tzn. niedowładu kończyny dolnej. Decyzję o wykonaniu operacji podejmuje lekarz neurochirurg. Jeśli został Pan skierowany na badanie RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa z powodu pojawienia się dolegliwości bólowych w tym odcinku kręgosłupa (z lub bez promieniowania do jednej lub obu kończyn dolnych), to myślę, że następnym krokiem powinna być konsultacja u neurologa (skierowanie do neurologa od lekarza rodzinnego) oraz rehabilitacja w ramach Poradni Rehabilitacyjnej (skierowanie do takiej poradni od lekarza rodzinnego lub neurologa).