Proszę o dalszą interpretację wyników

Witam, bardzo dziękuję za poprzednia interpretacje wyników. Do poprzednich badań doszły nowe, mianowicie rezonans kręgosłupa. Oto wynik. Badanie MR: kręgosłupa c badanie wykonano w SE, FSE uzyskując obrazy T1,T2-zależne w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. Na poziomie C6-C7obniżenie wysokości tarczy mk z cechami odwodnienia, na tym poziomie centralno-lewoboczna przepuklina materiału tarczy mk na ok. 4mm z migracją ku dołowi, zajmująca zachyłki boczne, oraz uciskająca korzenie nerwowe, po stronie lewej. Sygnał rdzenia kręgowego prawidłowy. Badanie MR: kręgosłupa Th z kontrastem. Badanie wykonano w SE, FSE, uzyskując obrazy T1,T2-zależne w w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Na poziomach Th5-Th7 nieznaczne obniżenie wysokości tarczy mk z cechami odwodnienia. Na tych poziomach widoczne zmiany zwyrodnieniowe pod postacią osteofitozy krawędziowej z towarzyszącymi niewielkimi wypuklinami tarczy mk. Poza tym bez cech stenozy kanału kręgowego i otworów mk. Na poziomie Th9-Th10 drobne guzki Schmorla. Sygnał rdzenia kręgowego prawidłowy. Przy poprzednich objawach zapomniałam dodać powtarzające się co 3-4 miesiące zapalenie żołądka oraz powiększone od około 18 miesięcy węzły chłonne pod pachą. Będę wdzięczna za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Badania rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa wskazują na występowanie u Pani zmian zwyrodnieniowych, najbardziej nasilonych na poziomie między szóstym a siódmym kręgiem szyjnym, gdzie dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe, co może dawać dolegliwości bólowe dotyczące lewej kończyny górnej.

Inne zmiany ogniskowe w rdzeniu kręgowym szyjnym i piersiowym zostały wykluczone. Poza tym, obecność guzków Shmorla w odcinku piersiowym kręgosłupa świadczy o tym, że w wieku młodzieńczym przebyła Pani chorobę Scheuermanna, w której dochodzi do martwicy kości, a następnie do ich zniekształcenia. W rezultacie następują zaburzenie równowagi mięśniowej – niektóre mięśnie ulegają przeciążeniu. W efekcie dochodzi do pogłębienia się fizjologicznej kifozy odcinka piersiowego kręgosłupa i utworzenia się tzw. okrągłych pleców. To wszystko także wiąże się z dolegliwościami bólowymi, a najważniejszą metodą terapii w tej chorobie jest rehabilitacja.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, postępowanie lecznicze obejmuje leczenie przeciwbólowe, rehabilitację i fizykoterapię oraz ewentualne leczenie operacyjne. Leczenie przeciwbólowe ze względu na fakt, że cierpi Pani na nawracające zapalenie błony śluzowej żołądka, powinno być u Pani ograniczone do minimum.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym (np. niedowładu kończyny górnej), czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja i fizykoterapia. Zabieg operacyjny rozważa się w przypadku zaawansowanych zmian w badaniu rezonansu magnetycznego oraz obecności istotnych objawów ubytkowych (jak np. niedowład) w badaniu neurologicznym.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty