Jak leczyć nawrotowe zapalenia spojówek?

Od ok. dwóch lat mam problem z oczami polegający na nieustannym zapaleniu spojówek, tworzeniem się ran na rogówce (jest to też pewnie związane z pracą przy komputerze) oraz częstym pieczeniem oczu i wrażliwości na światło. Okulista stosował u mnie dwa rodzaje kropel, w tym jedne sterydowe, które nie pomogły na zapalenie. Następnie skierował mnie na badania na obecność nużeńca ludzkiego, wyszły pozytywnie więc przez kolejnych 7-8 miesięcy smarowałem oczy różnymi maściami - objawy nie ustąpiły a nużeniec wciąż występuje. Obecnie lekarz przerwał leczenie pod kątem nużeńca i dał mi krople keratostil 6x dziennie i maść z witaminami noc aby odbudować rogówkę, z nadzieją że problem sam się rozwiąże. Jak dotąd, zero poprawy. Odnoszę wrażenie, że wciąż nie mam postawionej właściwej diagnozy. Może Państwo podpowiedzą jakąś potencjalną diagnozę, którą mógłbym zasugerować swojemu okuliście lub polecą jakieś badania, które mogły by mnie przybliżyć do odnalezienia przyczyny moich dolegliwości? Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Michał Lenard

Skoro został u Pana wykryty nużeniec, to prawdopodobnie on jest przyczyną Pańskich objawów, zakażenie wymaga leczenia w celu pozbycia się pasożyta. W razie wątpliwości sugeruję skonsultowanie problemu z drugim okulistą. Pozdrawiam!