Jak leczyć problem z nietrzymaniem gazów?

Pyt. do proktologa. Mam 27 lat, a od kilkunastu cierpię na problem z nietrzymaniem gazów. Nigdy nie rodziłam, problem ten powstał prawdopodobnie na skutek bardzo uporczywych zaparć na które cierpiałam jako jeszcze dziecko i nastolatka. Po prostu nie jestem w stanie zatrzymać gazów, jedynie to trochę opóźnić ich wydobycie. Czy to da się jakoś skutecznie wyleczyć?

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze ze przez odpowiednie ćwiczenia . Proszę zgłosić się do gastroenterologa

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Opisywane przez Panią schorzenie jest niestety niezwykle trudne do leczenia. Należy wykonać manometrię odbytu wraz z USG transrektalnym - badania te pozwolą ocenić czynnościowo tzw. "Aparat zwieraczowy" - czyli wydolność zwieracza odbytu. Po ustaleniu przyczyny dolegliwości oprócz rehabiliracji i odpowiednich ćwiczeń wzmacniających zwieracz dostępne są także inne metody jak implantacja odpowiednich stymulatorów (stymulacja przezskórna nerwu strzałkowego, stymulator nerwów krzyżowych)
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica

Oddział w Warszawie
Al. Jerozolimskie 56C
tel. + 48 2... Pokaż 02
mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 56a/2
tel. + 48 7... Pokaż 993
mail: wroclaw@arsestetica.pl