Jak mam dalej stosować tabletki antykoncepcyjne?

wzięłam tabletke zbyt wcześnie o jeden dzień powinnam wziąć w niedziele a wzięłam w sobotę. wiem ze teraz każda kolejna muszę brać w sobotę. Ale czy mogłabym przyjac 22 tabletki bo mam zapasowe opakowanie i zrobić 7 dniowa przerwę po 22 a nie 21? wtedy nadal mogłabym brać je w niedziele

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w takim przypadku bez konsultacji z lekarzem prowadzącym nie należy zwiększać ani zmniejszać ilości przyjmowanych tabletek, gdyż każde odstępstwo stosowania tabletek może skutkować zmniejszeniem skuteczności antykoncepcji. Możliwym sposobem na przesunięcie stosowania antykoncepcji jest stopniowe przesuwanie godziny ich przyjmowania (zależne od stosowanych przez Panią tabletek), zazwyczaj brak ryzyka ciąży występuje, gdy przyjmiemy tabletkę nie później niż 12h od stałej pory przyjmowania antykoncepcji. Po wcześniejszym przeczytaniu ulotki tym sposobem może Pani przesunąć przyjmowanie tabletek, jednak najlepiej w takim przypadku skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/co-polki-wiedza-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.