Jak mam leczyć moją nerwicę lękową?

Witam mam 22 lata jestem młodą kobieta a zarazem już mężatka zawsze cieszylam sie zyciem bylan usmiechnieta i radosna nie mialam zadnych problemow az do dzisiaj... Mam powazny problem i wiem ze to sa objawy psychiczne ktore nie daja mi normalnie zyc. .. Wspomne ze juz kiedys mialam nerwice lekowa ktora przyszla nagle jeszcze jak chodzilam do szkoly .. objawy byly takie ze balam sie zostac sama w domu jak mama wychodzila do pracy starsznie plakalam balam sie zostac sama raz to.nawet pogotowie przyjechalo bo znowu mialam atak tak mi cisnienie skoczylo a niczym sie nie zdenrwowalam ale juz mialam nerwice.. mialam uczucie guli w gradle i czulam jakby mnie uciskalo w gardle balam sie zasnac ze juz sie nie obudze wmawialam sobie najgorsze ze mam raka ze zaraz umre... po jakims czasie to przeminelo powiedzialam sobie dosc !! Nie dam sie nerwicy i przez 3 -4 lata byl spokoj mialam male lekkie powroty ale przechodzily.. az do dzisiaj. Nie dawno wyjechalismy z mezem do Holandii na stale chcemy ulozyc sobie tutaj zycie nowa praca itd i od tej pory zaczynam.sie gorzej czuc . Nie wiem czy to zmiana kraju tak zle na mnie dziala ale mam okropne paranoje strasznie sie tutaj zaczelam denerwowac wystarczy jedno male zdwnerwowanie i juz mam leki szbkie bicie serca zawroty glowy czuje jakby mi rece dretwialy i konczyny dolne , czuje ze nie.moge do.konca przelknac sliny czasami az mnie zatykalo.. W nocy sie przebudzalam nie moglam spac zle sie czulam . .. Mam juz tego dosyc to zabiera mi radosc z zycia nie moge przez to normalnie funkcjnowac. A dodam jeszcze ze dopiero mam leki jak jade autem wtedy mam najgorsze leki jest mi duszno poty mnie zalewaja nie moge przelknac sliny i strasznie sie boje mam najgorsze scenariusze . Raz przed praca mialam nocna zmiane tak sie zle czulam ze prawie a juz bym zemdlala bylam blada bylo mi niedobrze i mialam dusznosci czasem mrowi mi glowe i czuje uscisk w niej jestem bezradna maz mnie uspokaja ze nic mi nie jest ze jestem mloda dziewczyna ze to sa moje paranoje moja podswiadomosc ze to sie dzieje w mojej glowie ze jestem zdrowa ale ja zawsze sie boje ze zaraz umre co mam robic ??

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,
i życie często towarzyszą zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani zatrważający lęk. .
Każdy lęk, również ten związany z opisanymi przez Panią
objawami, lęk o własne zdrowie czy lęk przed śmiercią,
przyczynia się do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów
somatycznych.
Ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno,
uczucie uciskającej guli w gardle, bóle głowy, zawroty głowy
i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej potęgują ich lęk
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i coraz trudniej go ujarzmić.
Ponieważ lęk jest silny i często trudno powiązać go z czymś,
co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę lękową i jej uciążliwe
konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną,
wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem, z emocjami ,
a także uporać się z lękami i pozostałymi dolegliwościami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry,

Z tego co Pani opisuje objawy wróciły po tym, jak przeniosła się Pani wraz z mężem do Holandii. Często bywa tak, że duże zmiany w życiu, powodują stres i są takim zapalnikiem dla powrotu objawów lękowych. Z pewnością przeprowadzka w nowe miejsce jest sporą zmianą w życiu.
Objawy, które Pani opisuje wskazują na doświadczanie przez Panią ataków paniki. To taki stan, gdy bez żadnych przyczyn somatycznych (chorób ciała) doświadcza Pani właśnie nagłego uczucia duszności, kołatania serca, omdleń itp.
Warto, by skonsultowała się Pani z lekarzem psychiatrą, który może zalecić dodatkowe badania, by wykluczyć somatyczne przyczyny Pani objawów. Jeśli tak się stanie lekarz może zalecić leki, które pomogą Pani opanować lęk. Z drugiej strony warto również zgłosić się do psychoterapeuty, z którym będzie Pani mogła popracować nad przyczynami lęku. Wspólnie przyjrzycie się Państwo temu, co sprawiło, że lęk zaczął się pojawiać. Psychoterapeuta pomoże Pani również radzić sobie z objawami, wychwytywać pierwsze sygnały lęku i ograniczyć reakcje płynące z ciała. Warto, by szukała Pani terapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest to metoda pracy, która jest polecana z wyboru przy leczeniu zaburzeń lękowych. W przypadku, gdy mieszka Pani za granicą polecam psychoterapię online – przez Skype. Gdyby była Pani zainteresowana zapraszam do swojego gabinetu – www.poreczna.pl.

Pomocna może się okazać także relaksacja za pomocą oddechu. W Internecie znajdzie Pani sporo artykułów na temat technik oddechowych. One mogą pomóc Pani obniżyć poziom lęku w sytuacjach kryzysowych.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki,
Aleksandra Juszczyk