Jak mam postępować przy łożysku przodującym?

Dzień dobry czy to łożysko przodujące 17 tc pisze ze dolny biegun w pobliżu ujścia wewntenego, czy mam się jakoś specjalnie kłaść leżeć po całych dniach czy mogę żyć normalnej ale nie dźwigać nei było żadnych planien czasem twardnienie brzucha j to tyle

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

łożysko przodujące oznacza, iż łożysko nie jest umiejscowione w przeznaczonym dla niego miejscu (a więc na ścianie macicy), lecz ulokowane jest w – częściowo bądź w całości – ponad ujściem wewnętrznym szyjki macicy. Z opisu, który Pani otrzymała wynika, że problem ten może dotyczyć właśnie Pani.

Stan ten został opisany w naszym artykule, do lektury którego zachęcamy:

https://portal.abczdrowie.pl/przodujace-lozysko.

Wszelkie zalecenia co do postępowania w przypadku łożyska przodującego powinny pochodzić od lekarza, który Panią badał i dany stan stwierdził. Łożysko przodujące niesie bowiem ze sobą ryzyko zagrożonej ciąży, dlatego ważne, aby była Pani pod kontrolą lekarza i stosowała się do jego zaleceń.

Ważny jest oszczędzający tryb życia aż do ukończenia ciąży. Jeśli więc lekarz stwierdzi u Pani łożysko przodujące, to powinna Pani dużo odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.