Jak mam pozbyć się wody w kolanie?

Jak pozbyć się wody w kolanie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

potocznym mianem „wody w kolanie” określane jest uszkodzenie torebki maziowej otaczającej kolano. W konsekwencji płyn wydostaje się poza torebkę i rozwija się stan zapalny.

Leczenie jest ściśle uzależnione od przyczyny dolegliwości – nie tylko bowiem powodują ją urazy mechaniczne wynikające np. ze stłuczenia kolana, ale też nadmierne przeciążenie stawów kolanowych, a nawet choroby zwyrodnieniowe czy autoimmunologiczne. O innych chorobach powodujących ból i obrzęk kolana oraz „wodę” w kolanie mówi nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/woda-w-kolanie.

W niektórych przypadkach więc leczeniu podlega przede wszystkim choroba powodująca taką dolegliwość, w innych – leki przeciwzapalne. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, który poza badaniem fizykalnym może zlecić RTG. Następnie za pomocą igły odprowadzany jest z kolana płyn – mowa o tzw. punkcji. Próbka płynu może zostać przesłana do badania, jeżeli problem wody w kolanie nawraca.

Być może pomocna okaże się także ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/spuchniete-kolana-przyczyny-puchniecia-kolan.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.