Jak mam się pozbyć nadmiernego stresu?

Dzień dobry. Mam 44 lata. Od pewnego czasu zauważyłem że mam pewne napady lękowe które objawiają się uderzeniami gorąca, dziwnym drżeniem rąk, zauważam wtedy taki lekki bezdech, kręci mi się w głowie , nachodzą mnie myśli że to zawał itp. i to potęguje nerwy. Miałem robioną morfologię i EKG. Wyniki są ok. Mam tylko podwozszony cholesterol który wynosił w dniu wyniku 219. Było to 3 miesiące temu. W EKG wyszło wszystko ok według badającej Pani doktor. Jednak odczuwam dziwny niepokój który przechodzi w mega stres i dziwny lek. Mam pracę siedzącą i mało się ruszam zatem zacząłem chodzić na dłuższe spacery. Ale nie bardzo wiem jak mam się pozbyć nadmiernego stresu. Do kogo się udać w ramach porady.
MĘŻCZYZNA, 44 LAT 2 miesiące temu

Bezdech

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty