Zapytaj lekarza

7 3 6 , 4 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak mogę obniżyć poziom GGTP?

Dzień dobry, Jak mogę obniżyć poziom GGTP? Mam podwyższone GGTP (92 przy zakresie 0-60) . Po wykluczeniu każdej możliwej przyczyny wydaje się, że powodem jest zażywany przeze mnie lek - bupropion (300 mg). Zażywam Essentiale forte. Czy stosowanie diety lekkostrawnej z ograniczeniem tłuszczu pomoże? Zaprzestanie zażywania/zmniejszenie dawki nie jest możliwe, a wątroba boli (czy tam okolice, które uciska). Czy zażywanie leku bupropion rzeczywiście może być przyczyną podwyższonego GGTP? Czy powinienem zmienić lek? Jeżeli tak to na jaki? Bardzo proszę o poradę i pomóc. Nie wiem już co mam zrobić. Czy powinienem wykonać jeszcze jakieś badania? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Wpływ leków na wątrobę

Renata GrzechociĹska
78 poziom zaufania

Czy wykonała Pani USG jamu brzusznej i wykluczyła kamicę pęcherzyka? Jeśli tak na chwilę obecną proponuję kontynuować przyjmowanie Essentiale oraz zastosować dietę zalecaną przy chorobach dróg żółciowych.

0

Myślę, że na pewno nie boli wątroba, gdyż bolesność w niej zauważa się tylko w bardzo zaawansowanych schorzeniach. Zapewne zwiększenie aktywności GGTP jest związane z przyjmowaniem leku Bupropion i niestety nie ma Pan na to wpływu. Oczywiście stosowanie diety wątrobowej oraz stosowanie leków hepatotropowych może ograniczyć szkodliwy wpływ leku na wątrobę.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy