Jak mogę obniżyć poziom GGTP?

Dzień dobry, Jak mogę obniżyć poziom GGTP? Mam podwyższone GGTP (92 przy zakresie 0-60) . Po wykluczeniu każdej możliwej przyczyny wydaje się, że powodem jest zażywany przeze mnie lek - bupropion (300 mg). Zażywam Essentiale forte. Czy stosowanie diety lekkostrawnej z ograniczeniem tłuszczu pomoże? Zaprzestanie zażywania/zmniejszenie dawki nie jest możliwe, a wątroba boli (czy tam okolice, które uciska). Czy zażywanie leku bupropion rzeczywiście może być przyczyną podwyższonego GGTP? Czy powinienem zmienić lek? Jeżeli tak to na jaki? Bardzo proszę o poradę i pomóc. Nie wiem już co mam zrobić. Czy powinienem wykonać jeszcze jakieś badania? Pozdrawiam

Renata GrzechociĹska

Czy wykonała Pani USG jamu brzusznej i wykluczyła kamicę pęcherzyka? Jeśli tak na chwilę obecną proponuję kontynuować przyjmowanie Essentiale oraz zastosować dietę zalecaną przy chorobach dróg żółciowych.

Myślę, że na pewno nie boli wątroba, gdyż bolesność w niej zauważa się tylko w bardzo zaawansowanych schorzeniach. Zapewne zwiększenie aktywności GGTP jest związane z przyjmowaniem leku Bupropion i niestety nie ma Pan na to wpływu. Oczywiście stosowanie diety wątrobowej oraz stosowanie leków hepatotropowych może ograniczyć szkodliwy wpływ leku na wątrobę.