Jak można leczyć trądzik różowaty i PCOS?

Dzień dobry .Bardzo proszę o rade już jako nastolatka borykałam się z trądzikiem różowatym , odwiedzałam wielu lekarzy dermatologów nic nie pomagało na dłużej żadne papki i tego typu rzeczy .Teraz jestem dorosła osoba mam 33 lata i problem powrócił po tym jak odstawiłam antykoncepcję (brałam ja 5 lat)a musiałam odstawić ponieważ cholesterol miałam bardzo wysoki i lekarz tak zadecydował co sprawiło ze wyniki sie poprawiły .Antykoncepcję przyjmowałam z uwagi na PCOS ,mimo szczupłej budowy ciała i aktywności fizycznej mam również Insulinooporność przyjmuje odpowiednie leki ,problemów z tarczyca nie mam wszystko jest w normie .Proszę mi doradzić jakie są sposoby leczenia trądziku różowatego i PCOS oprócz antykoncepcji ..ginekolog wysłała mnie do dermatologa ale skoro mam PCOS i pewnie poniekąd przez to trądzik to jak może mi pomoc dermatolog ? Trądzik pokazał sie na brodzie są to ropne grudki które zostawiają czerwone plamy na twarzy nie wiem jak sobie z tym poradzić ? Dla mnie to błędne koło :(

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zespół policystycznych jajników (PCOS) to choroba, która dotyka wiele kobiet.

Tak, jak Pani wspomniała, problemy skórne w tym również trądzik, może być niemiłym powikłaniem przy tym schorzeniu. Pomimo tego, że problem leży w PCOS, to wizyta u dermatologa może przynieść korzystne rezultaty. Trądzik można bowiem leczyć objawowo i na początku warto codziennie troszczyć się o skórę: unikać używek, kawy, delikatnie myć twarz chłodną wodą i zawsze usuwać makijaż przed snem. Ponadto można dobierać kosmetyki przeznaczone specjalnie do cery z trądzikiem różowatym, jednak zachęcamy wcześniej do przedyskutowania tego z dermatologiem.W przypadkach bardziej skomplikowanych stosuje się również odpowiednie antybiotyki.
Przy PCOS i trądziku można także rozpocząć terapię hormonalną. Jeżeli jednak miała Pani gorsze wyniki badań przy antykoncepcji, to raczej ta forma pomocy jest na razie odradzana.

Więcej informacji o wspomnianych problemach znajdzie Pani w artykułach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.