Jak ocenić kiedy doszło do zapłodnienia?

Witam mam pytanie. We wrzesniu 5 . Bylam u ginekologa wyszlo ze jestem w 12w2 ciąży i plod mial jakies 52mm ... czy idzie stwierdzic ktory dzien dokladnie byl dniem zaplodnienia.?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jest możliwość ocenić mniej więcej, kiedy doszło u Pani do zapłodnienia. Jako że zna Pani wiek ciąży, to do tego należy jeszcze doliczyć około 7 dni. Jest to związane z tym, że od momentu współżycia do czasu zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy może minąć właśnie tydzień, a po tym czasie dopiero zaczyna wydzielać się b-HCG. Ponadto, jeśli zna Pani dobrze swój cykl miesiączkowy, to może obliczyć, kiedy miała miejsce owulacja. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na towarzyszące objawy, czyli śluz z pochwy o konsystencji jaja kurzego oraz skurcze w podbrzuszu. Te wszystkie dane mogą doprowadzić Panią do wyliczenia przybliżonej daty zapłodnienia. Jeśli będzie miała Pani z tym kłopot, to można poprosić także lekarza prowadzącego ciążę o pomoc. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kalkulator-ciazy-wiek-ciazy-ile-trwa-ciaza-badanie-usg-zalety

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia

https://portal.abczdrowie.pl/ile-dokladnie-trwa-ciaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.