Jak ocenić ten wynik MR szyi?

Bardzo proszę o powiedzenie mi coś o tych wynikach rezonansu szyjnego. Na poziomie C5/C6 obustronne uwypuklenie krążka m/kr modelujące worek oponowy ze zmniejszeniem rezerw planowych przedrdzeniowo i pośrednim modelowaniem rdzenia. Oba otwory modelowane. Na poziomie C6/C7 centralno prawoboczna wypuklina krążka m/kr modelująca worek oponowy ze zmniejszeniem rezerw planowych przedrdzeniowo po stronie prawej prawy otwór modelowany. Co to oznacza. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa. Czy występują pewne dolegliwości, jak ból, uczucie sztywności, czy drętwienia rąk.

W pierwszej kolejności zalecamy Pani stacjonarną wizytę u lekarza neurologa, który po badaniu przedmiotowym i dokładnej analizie wyniku badania będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Analizując przedstawiony opis rezonansu można by stwierdzić, że w odcinku szyjnym wyodrębniono protruzję krążka międzykręgowego. Mogło dojść do przesunięcia części krążka poza obręb trzonu. Często towarzyszy temu ból spowodowany uciskiem na nerw rdzeniowy.

Główną metodą leczenia jest właściwa rehabilitacja polegająca na terapii manualnej oraz masażu, a także zabiegów z wykorzystaniem jonoforezy, czy krioterapii. Bardzo ważna jest też aktywność fizyczna, unikanie w miarę możliwości siedzącego trybu życia oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wypuklina-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.