Jak odczytać ten rezonans magnetyczny głowy?

MR - Rezonans magnetycznygłowy zdn. 10-06-2020 Badanie wykonano aparatem: MRSiemens Magnetom Avanto a Tim Dot Lekarzzlecający: dr n. med. ANDRZEJ SZAFRAŃSKI PWZ:2718438 Rozpoznanie ze skierowania Dane kliniczne ze skierowania Z03.1Obserwacjawkierunku podejrzewanego nowotworu złośliwego kontrast DWI . Ocena oun po leczeniumedulloblastoma. Kontrola. Opis badania radiologicznego BadanieMRgłowy wykonanowsekwencji SE,FSEwobrazach T1,T2 *, T2 dark fluid( FLAIR), T2 swi , DWI /ADC-zależnychwpłaszczyznach poprzecznych, strzałkowych iczołowych; Po podaniu środka kontrastowego; Stan po subtotalnej resekcji guzamóżdżku(medulloblastoma) w2016r. Stan po radio- i chemioterapii. Porównano z badaniamiz 09.11.2018, 11.03.2019, 29.08.2019 i 13.11.2019. Loża pooperacyjna owymiarach 24x26x17mm(ap,ll,cc), wypełnionaCSF ,łączącasięze zbiornikiempłynu owymiarach 31x15x18mm, poniżej pomiędzy półkulamimóżdżku zezłogami hemosyderyny na obwodziejak poprzednio.Wobrębieloży widoczne bezpostaciowezmiany miekkotkanowe-zrosty/wznowa/inne o porównywalnej objętości od 03.2019r., mniejsze niż w 2018r. Wokół loży wąski obszar gliozy. Po podaniu środka kontrastowegowobrębie bezpostaciowych zmian tkankowychwloży po str lewej owymiarach poprzecznych 16x8mmoraz wwodociągu śródmózgowiawidocznejest bezpostaciowe, patologicznewzmocnienieintensywnościsygnałuwe wczesnej fazietętniczej, ulegająceszybkiej normalizacjisygnału. Zmiany niesąwidocznewobrazie T1 zal.przed podaniemSK. Wczesnafaza po podaniu SKz artefaktem, powtórzono sekwencje po 3min (patologicznewzmocnienie nadalwidoczne) i po 13minutach, gdzie niewidaćjuż wzmocnienia kontrastowego. Waktualnymbadaniu ognisk podkorowych naczyniopochodnych nie uwidoczniono. Intensywnośćsygnału z pozostałej istoty białej iszarej prawidłowa. Jądra podkorowe prawidłowe. Pieńmózgu bez ognisk patologicznych, o prawidłowejmorfologii. Pozatymukład komorowy prawidłowejszerokości, nieprzemieszczony,asymetryczny z przewagą PKB. Przestrzenie podpajęczynówkowe nasklepistościmózgowiawnormiewiekowej. Okolica przysadkimózgowej, przysadkamózgowa oraz okolica nadsiodłowa prawidłowe. Strukturaiwielkośćciałamodzelowategowgranicach normy. Obustronnie prawidłowe obrazy przewodówsłuchowychwewnętrznych, uchawewnętrznego, nerwów7,8, kościskroniowych- niewidać naciekówzapalnych przestrzeni pneumatycznych. Typowe obrazy zatok przynosowych, gałek ocznych / oczodołów, nerwówwzrokowych, drogi wzrokowej, pni pozostałych nerwówdostępnychwbadaniu. Prawidłowy sygnał rdzenia kręgowego do objętego polembadania poziomu C3. Migdałek gardłowy niepowiększony. Wsekw. DWI restrykcji dyfuzjiwewnatrzczaszkowo niestwierdzasię, niewykazano świeżych ognisk niedokrwienia. Wnioski Patologicznewzmocnienieintensywnościsygłuwloży pooperacyjnej jakwopisie. Morfologia loży pooperacyjnej bez zmian od 03.2019.

Najlepiej omówić wyniki MRI głowy z Lekarzem prowadzącym, który zna Pacjenta, objawy, oglądał poprzednie badania MRI... Stan po operacji guza, blizny pooperacyjne , jak w opisie : "

MR - Rezonans magnetyczny głowy z dn. 10-06-2020 Badanie wykonano aparatem: MR Siemens Magnetom Avanto a Tim Dot Rozpoznanie ze skierowania Dane kliniczne ze skierowania Z03.1 Obserwacja w kierunku podejrzewanego nowotworu złośliwego kontrast DWI . Ocena oun po leczeniu medulloblastoma. Kontrola. Opis badania radiologicznego Badanie MRgłowy wykonano w sekwencji SE,FSEwobrazach T1,T2 *, T2 dark fluid( FLAIR), T2 swi , DWI /ADC-zależnychwpłaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych; Po podaniu środka kontrastowego; Stan po subtotalnej resekcji guza móżdżku(medulloblastoma) w2016r. Stan po radio- i chemioterapii. Porównano z badaniami z 09.11.2018, 11.03.2019, 29.08.2019 i 13.11.2019. Loża pooperacyjna o wymiarach 24x26x17mm(ap,ll,cc), wypełniona CSF ,łącząca się ze zbiornikiem płynu o wymiarach 31x15x18mm, poniżej pomiędzy półkulami móżdżku ze złogami hemosyderyny na obwodzie jak poprzednio. W obrębie loży widoczne bezpostaciowe zmiany miekko tkanowe-zrosty /wznowa/inne o porównywalnej objętości od 03.2019r., mniejsze niż w 2018r. Wokół loży wąski obszar gliozy. Po podaniu środka kontrastowego w obrębie bezpostaciowych zmian tkankowych w loży po str lewej o wymiarach poprzecznych 16x8mmoraz w wodociągu śródmózgowia widoczne jest bezpostaciowe, patologiczne wzmocnienie intensywności sygnału we wczesnej fazie tętniczej, ulegające szybkiej normalizacji sygnału. Zmiany nie są widoczne w obrazie T1 zal. przed podaniem SK. Wczesna faza po podaniu SK z artefaktem, powtórzono sekwencje po 3min (patologiczne wzmocnienie nadal widoczne) i po 13minutach, gdzie nie widać już wzmocnienia kontrastowego. W aktualnym badaniu ognisk podkorowych naczyniopochodnych nie uwidoczniono. Intensywność sygnału z pozostałej istoty białej i szarej prawidłowa. Jądra podkorowe prawidłowe. Pień mózgu bez ognisk patologicznych, o prawidłowej morfologii. Poza tym układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony, asymetryczny z przewagą PKB. Przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistości mózgowia w normie wiekowej. Okolica przysadki mózgowej, przysadka mózgowa oraz okolica nadsiodłowa prawidłowe. Struktura i wielkość ciała modzelowatego w granicach normy. Obustronnie prawidłowe obrazy przewodów słuchowych wewnętrznych, ucha wewnętrznego, nerwów7,8, kości skroniowych- nie widać nacieków zapalnych przestrzeni pneumatycznych. Typowe obrazy zatok przynosowych, gałek ocznych / oczodołów, nerwów wzrokowych, drogi wzrokowej, pni pozostałych nerwów dostępnych w badaniu. Prawidłowy sygnał rdzenia kręgowego do objętego polem badania poziomu C3. Migdałek gardłowy niepowiększony. W sekw. DWI restrykcji dyfuzji wewnatrz czaszkowo nie stwierdza się, nie wykazano świeżych ognisk niedokrwienia. Wnioski : Patologiczne wzmocnienie intensywności sygnału wloży pooperacyjnej jak w opisie. Morfologia loży pooperacyjnej bez zmian od 03.2019. "

OBRAZ MRI , na płytce CD do interpretacji klinicznej, ; Mam nadzieję, że będzie dobrze; Obraz raczej stabilny... W razie niepokojących objawów, zgłosić się na konsultację lekarską!

Ważny PACJENT: wywiad, objawy, stan ogólny, waga; ciśnienie, wydolność krążeniowo-oddechowa, wydolność nerek etc; oraz tryb życia i pracy, inne dolegliwości, nastrój; wyniki badań ogólnych Ważne badanie ogólne i neurologiczne

Do pełnej konsultacji neurologicznej. Pozdrawiam i zapraszam

dr med Maria Magdalena WYSOCKA-BĄKOWSKA specjalista neurolog, Warszawa.