Jak pokonać stres oraz nadciśnienie?

Witam . Jestem mężczyzną mam 27 lat mam duży problem ze stresem ,mianowicie stresuje się w najzwyklejszych sytuacjach np stoję w kolejce i moja kolej by płacić w sklepie , ktoś dzwoni do mnie na telefon czy domofonem do domu wówczas serce zaczyna strasznie szaleć bardzo szybko bic ,czasem czuję również że mam nogi "jak z waty" oraz problem z wypowiedzeniem sie znikają mi z pamięci niektóre proste słowa i trudno w ogóle mówić przez ten stres . Ok 4 lata temu kiedy robiłem prawo jazdy na badaniach Pani doktor stwierdziła wysokie ciśnienie 167 lecz nie pamiętam ile rozkurcz . Ostatnie dni mierze sobie ciśnienie cisnieniomierzem elektronicznym podczas mierzenia miałem napady stresu największy wynik był 170/100 ale też w innym dniu 140/90 (jak dobrze pamiętam ) było to najniższe ciśnienie jakie zaobserwowałem średnio jest 140-170 . Podczas stresu też ręce mi się trzęsą . Zmagam się z tym od gimnazjum czyli ok 13lat . Mam też niska temperaturę 35,6 zazwyczaj . Czy to nerwica ? Jak pokonać stres oraz nadciśnienie ? A i jeszcze chciałbym dodać że mam problemy kardiologiczne np podczas niewielkiego wysiłku serce wali jak szalone ciężko złapać oddech i długo się regeneruje by serce wróciło do normalnego rytmu . Z chorób o których wiem choruje na refluks .
MĘŻCZYZNA, 27 LAT ponad rok temu

Witam Pana,
wskazana jest konsultacja kardiologiczna.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie

0

Dzień Dobry Panu,

Z Pana prezentacji symptomatycznej wynika, że niepokojące Pana objawy są pochodzenia nerwicowego.
Celem zdiagnozowania, oraz leczenia wskazana byłaby osobista konsultacja specjalistyczna, w Poradni zdrowia Psychicznego.
Pomocną w leczeniu, byłaby dla Pana krótkoterminowa terapia poznawczo-behawioralna.

Uczucia, które Panu towarzyszą nie należy ignorować, są one informacją, że coś trzeba zrobić, bo to coś wymaga uwagi, są sygnałem do działania.

Nie napisał Pan, jaki styl życia prowadzi Pan na co dzień?
Jak Pan regeneruje swoje siły/zasoby wewnętrzne?
Jak jest u Pana z aktywnością fizyczną?
Jak jest z potrzebną suplementacją, szczególnie magnezem (magnezem w magnezie) wit. B1, B2, B3 (inaczej wit. PP) B6, B12, wit. D3, selenem, kwasem foliowym?
Niedobory wyżej wymienionych mogą (również!) objawiać się drażliwością, roztargnieniem, spadkiem koncentracji, nawet agresji i stanu depresyjnego.

Chciałabym Pana zainspirować do nabycia umiejętności technik medytacyjnych, relaksacyjnych, tai chi- są to narzędzia skuteczne w radzeniu sobie z wyzwaniami stresogennymi.

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Panu życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty