Jak pomóc osobie nadużywającej alkoholu?

Co robić gdy osoba po zaszyciu 2.miesiąca temu znów zaczęła spożywać alkohol?
MĘŻCZYZNA, 46 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Sama terapia farmakologiczna disulfiramem okazuje się być często nieskuteczna ponieważ problem alkoholowy to przede wszystkim problem natury psychicznej. Osobiście polecam "terapię" grupową (AA), terapię indywidualną lub najlepiej obie formy wsparcia jednocześnie. Dopiero wtedy dodatkowa pomoc w postaci tzw. "wszywki" może okazać się skuteczna - szczególnie w momentach kryzysowych (spadku motywacji, wydarzeń losowych, itd. które powodują nawrót do nałogu lub tzw. epizody)
W terapii alkoholowej niezwykle istotne jest również wsparcie osób bliskich, które powinny nie tylko motywować, wspierać daną osobę, ale również bardzo konkretnie pomagać w tworzeniu atmosfery (środowiska), które będzie sprzyjało zachowaniom abstynenckim. Trzeba przekonać się do filozofii terapii relacyjnej, według której alkoholizm to nie choroba atakująca jednostkę, ale tak naprawdę atakująca relacje międzyludzkie (stąd jest tak niebezpieczna i powodująca tak ogromne zniszczenia w rodzinach, przyjaźniach itd.) Powodzenia na drodze do trzeźwości!

0

Dzień Dobry,

Jeśli Osoba, zaczęła ponownie spożywać alkohol, przed upływem roku, to w ten sposób podjęła ryzykowną decyzję, zagrażającą zdrowiu!

Zachęcałabym, by (wspomniana) Osoba podjęła terapię, w Poradni Leczenia Uzależnień, by przy wsparciu Terapeuty było łatwiej poradzić sobie z wyzwaniem.

Życzę pomyślności w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0

Witam,
Można udać się samemu do Ośrodka leczenia uzależnień w swoim mieście. Uzyska tam Pan informację o możliwych sposobach postępowania.
Pozdrawiam
Agnieszka Jabłonowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty