Jak postępować aby TSH się unormowało?

Witam, Wyniki na koniec czerwca tsh 2,84 uiu/ml, ft3 3,47 pg/ml, ft4 1,15 ng/dl. Od początku lipca zaczęłam brać euthyrox 25 w związku z tym, iż staramy się o dziecko. Wynik tsh po miesiącu brania leku 2,09 uiu/ml. Dzisiaj zrobilam badania kontrolne i po dwóch miesiącach brania leku tsh wynosi 2,60 uiu/ml, ft3 3,01 pg/ml, ft4 1,23 ng/dl. Prosilabym o interpretację wyników. Nie wiem skąd tak duży wzrost tsh mimo przyjmowania euthyroxu. Jak powinnam postąpić żeby unormować wyniki?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia, a także możliwością starania się o potomstwo. Prawidłowo, że wykonała już Pani pewną diagnostykę.

Istotnym jest, czy odczuwa Pani dolegliwości mogące wskazywać na problemy z tarczycą. Do takich można by zaliczyć: zaburzenia miesiączkowania, zmęczenie, osłabienie, wypadanie włosów, przewlekłe uczucie zimna, suchość skóry, czy spadek odporności.

Analizując Pani wyniki badań tarczycy, można by stwierdzić, że pomimo, iż TSH wystąpiło w ustalonej normie referencyjnej, w przypadku planowania ciąży może być ono za wysokie. Na taki stan mogłoby wpłynąć wiele czynników, jak chociażby chwilowy spadek odporności, przeziębienie, czy nieprawidłowe przyjmowane preparatu zawierającego syntetyczny hormon tarczycy.

Istnieje również przypuszczenie, że dawka hormonu była za niska, albo w chwili obecnej jest niewystarczająca.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić przyczynę takiego stanu, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem. Specjalista po analizie wcześniejszych badań będzie mógł zdecydować o modyfikacji leczenia lub dawkowania preparatu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-tsh

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.