Jak postępować z antykoncepcją w tej sytuacji?

Dzień dobry, mam 39 lat, z powodu pojawienia się uporczywego trądziku różowatego na plecach, zlecono mi kurację Axotretem. Do tego oczywiście antykoncepcja w postaci Atywii. I tu pojawił się problem, bardzo źle toleruję tan preparat. Z powodu złego samopoczucia w pierwszym tygodniu cyklu, lek brałam o różnych porach, obecnie 14 dzień cyklu. Axortet przyjęłam tylko 4 razy, gdyż myślałam, że to on jest przyczyną nudności, w 3-5 dniu cyklu oraz wczoraj czyli 13 dniu cyklu. Podjęłam jednak decyzję, że wstrzymuję ten schemat terapii. Pytanie tylko czy wystarczy bym dokończyła zażywać antykoncepcję hormonalną w tym cyklu czy zalecane jest, abym kontuynuowała ją jeszcze miesiąc po skończeniu leczenia Axotretem (były to łącznie 4 tabletki). Będę wdzieczna za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w ulotce leku Axotret znaleźć można informacje, które mówią, że konieczne jest stosowanie antykoncepcji zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu leczenia.

Producent zaznacza, iż pacjentki muszą stosować środki antykoncepcyjne miesiąc przed rozpoczęciem kuracji, w czasie jej trwania oraz miesiąc po zakończeniu leczenia.

Nie podaje informacji, jak postępować w przypadku przerwania kuracji, dlatego naszym zdaniem bezpieczniej będzie zabezpieczać się tabletkami antykoncepcyjnymi jeszcze przez miesiąc. Dodatkowo warto również stosować prezerwatywy, aby mieć pewność, że nie zajdzie Pani w ciążę.

Inne pytania o lek Axotret oraz antykoncepcję umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tradzik-a-stosowanie-axotretu-i-antykoncepcji-hormonalnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antykoncepcja-przy-kuracji-lekiem-axotret,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-axotret-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.