Czy ten lek wpływa na antykoncepcję hormonalną?

Witam czy antybiotyk macromax całkowicie wyłącza antykoncepcję? Substancja to azytromycyna Czy to poprostu lekkie obniżenie ale dalej jakaś ochrona tam jest , jeśli stosunek był przykładowo w 13 dniu cyklu gdzie wcześniej brałam ciągle tabletki tak jak powinnam od roku więc antybiotyk miałam o 7 dniu cyklu a stosunek byłby pełny to jest spore ryzyko ciąży ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

lek Macromax może zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym ginekolodzy zalecają stosowanie dodatkowej ochrony podczas całej kuracji, jak i siedem dni po jej zakończeniu.

Zmniejszenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych nie oznacza, że ochrona zostaje całkowicie zniesiona. Jest po prostu mniejsza niż w przypadku poprawnie zażywanych tabletek. Ciężko jednak określić, w jakim procencie wchłaniane są tabletki i jak duża jest to ochrona, a co za tym idzie jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę.

Podobne pytania umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-macromax-wplywa-na-antykoncepcje,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-macromax-oraz-gardimax-oslabiaja-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-po-zakonczeniu-antybiotyku-podczas-antykoncepcji-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.