Czy antybiotyk osłabił antykoncepcję?

Dzień dobry, od roku stosuje tabletki antykoncepcyjne YAZ. Od wtorku 13.02.24 musiałam brać antybiotyk Clindamycin 600. Wczoraj 17.02.24 odbyłam stosunek bez prezerwatywy, bez wytrysku w środku. Po 5h przyjęłam tabletkę escapelle. Czy ten antybiotyk mógł osłabić działanie tabletek? Stosunek odbył się w 15 dniu zażywania tabletek yaz i w 5 dniu antybiotykoterapii. Czy jest szansa na ciążę w takim przypadku? Proszę o pomoc
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

antybiotykoterapia może zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, dlatego przez całą kurację, jak i siedem dni po jej zakończeniu należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Niestety Pani tego nie uczyniła, co wiązałoby się z ryzykiem zajścia w ciąże. Zastosowana antykoncepcja awaryjna zmniejsza to ryzyko do minimum. Dla pewności można wykonać test ciążowy.

Nasi specjaliści udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antybiotyk-clindamycin-oslabi-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednoczasowe-stosowania-tabletek-kontracept-i-antybiotyku-clindamycin-mip-600,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-clindamycin-mip-600-wplywa-na-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.