Czy antybiotyk zaburzył działanie antykoncepcji?

Dzień dobry. Od ponad półtora roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Vibin. Nigdy nie zdarzyło mi się pominąć tabletki ani spóźnić z jej zażyciem. Krwawienie z odstawienia było bardzo regularne. W ostatnich dniach zażywałam antybiotyk zawierający klindamycynę. Podczas antybiotykoterapii pojawiło się delikatne krwawienie, przypominające krwawienie z odstawienia, mimo że brałam tabletki bez zmian, a tabletki placebo mam rozpocząć dopiero w przyszłym tygodniu. Czy jest możliwe, że przez działanie antybiotyku tabletki nie wchłaniały się i z tego powodu wystąpiło krwawienie?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

antybiotyk zawierający klindamycynę może zaburzyć działanie tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym przez całą antybiotykoterapię, jak i siedem dni po jej zakończeniu powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne (na przykład w postaci prezerwatywy).

W przeciwnym razie może dojść do utraty ochrony antykoncepcyjnej. Delikatne krwawienie, o którym Pani wspomina najprawdopodobniej było spowodowane przyjmowaniem antybiotyku. Jeśli współżyła Pani w tym czasie, to proszę wykonać test ciążowy.

Pytania z podobnej tematyki umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-antybiotyku-clindamycin-mip-na-skutecznosc-antykoncepcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oslabienie-skutecznosci-antykoncepcji-po-terapii-antybiotykowej-klindamycyna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienie-w-czasie-brania-tabletek-antykoncepcyjnych-z-powodu-antybiotykow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.