Jak postępować z ropiejącym okiem niemowlaka?

Dzień dobry Jak leczyć infekcje oka u 5 tygodniowego niemowlaka (ropniejące oko, opuchnięta powieka). Dostałam radę żeby odchylic górną i dolną powiekę i przepłukać oko połową ampułki z solą fizjologiczną. Czy to bezpieczne?

Witam.Ropiejące 1 oko u noworodka lub niemowlecia sugeruje wąski lub niedrożny kanalik łzowy po tej stronie, gdzie jest infekcja. Woreczek łzowy znajduje się w kosci nosowej do wewnątrz od kąta wewnętrznego oka- wyczuwamy go opuszką małego palca jako zagłębienie w kości-mozna zobaczyć na budowę układu łzowego oka.Należy masować woreczek łzowy, ,następnie wydzielinę, ktora się pokaże w wewnętrznym kącie oka wypłukać solą fizjologiczną. Skórę powiek odkazac należy chusteczkami typu Blephaclean, Mybracin,Democoft bez Rp,następnie zastosować antybiotyk w kroplach do worka spojowkowego do obu oczu przez około tydzień.moze to być Sol Mybracin, Tobradex lub Sol Oftaquix 3x do PLO.po tym czasie należy przesondowac niedrożny kanalik u okulisty.Naturalne wydzielanie łez u urodzonego o czasie noworodka uruchamia się w 6 tygodniu życia, wczesniej noworodek płaczę na sucho.po tym czasie kanalik łzowy może samoistnie się udrożnić.Dodatkowo należy wspomnieć o pielęgnacji jamy nosowej, wskazane jest odciąganie wydzieliny gruszką, lub czymś innym, oraz nawilżanie solą morską,dostępny preparat z "wielorybem".pozdrawiam serdecznie

Witam,

płukanie solą fizjologiczną jest jak najbardziej właściwe. Masaż worka łzowego również jest może pomóc. Antybiotyk w kroplach do worka spojówkowego ropiejącego oka stosujemy w ostateczności. Udrożnienie dróg łzowych może nastąpić samoistnie. Obecnie uważa się, że zabiegowo udrażnianie dróg łzowych wykonuję się około 8-ego miesiąca życia, ewentualnie wcześniej ok 6-ego jeśli ropienie jest uporczywe. Wyczekiwanie jest słuszne, ze względu na samoistne ustępowanie problemu do tego czasu.