Jak powinien wyglądać prawidłowy strumień moczu?

Jak powinien wyglądać prawidłowy strumień moczu? Czy przy ujściu cewki moczowej powinien mieć przekrój kołowy? U mnie np. przy samym ujściu cewki moczowej wychodzą dwa strumienie które po przebyciu około 1 cm, łączą się ze sobą i dalej strumień ma już przekrój kołowy. Między tymi dwoma strumieniami przy ujściu cewki jest, nie wiem jak to nazwać fachowo, "mgła" utworzona z moczu, która łączy te dwa strumienie. Im strumień jest silniejszy, tym droga, po której te dwa strumienie się łączą jest trochę dłuższa. Czy to normalne zjawisko? Zastanawiam się, czy to właśnie powiększona prostata nie daje takich skutków? Mam 30 lat i mam częstomocz, a przyczyna nie jest do końca znana. Czasami mam też słaby strumień moczu (szczególnie po alkoholu), ale strumień moczu nigdy nie jest cienki, najwyżej słabe jest ciśnienie. Podejrzenia ZGK i pęcherza nadreaktywnego. Niestety w obydwu przypadkach leczenie nie przynosi rezultatów.
30 LAT ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

choroby prostaty i pęcherza nie wpływają na wygląd strumienia moczu. Kształt nadaje mu ujście cewki i napletek. Natomiast mogą mieć one wpływ na siłę (ciśnienie) tego strumienia. Myślę, że nie powinien się Pan przejmować samym wyglądem strumienia, ale właśnie jego osłabieniem. Może ono sugerować u Pana ZGK i pęcherz nadreaktywny, ale to już wymaga dokładniejszych badań, w tym badania urodynamicznego, a nie tylko samej obserwacji. Niestety leczenie tych chorób jest długotrwałe (pierwsze efekty dopiero po kilku tygodniach brania leków) i nie zawsze skuteczne.