Jak pozbyć się tej biegunki?

Od przeszło 3 tygodni borykam się z biegunką. Przez pierwsze 2 tygodnie leczyłam się laremidem, pozniej po konsultacji z lekarzem przerzuciłam sie na enterol i smecte. Pomogło. Jednak po zakończeniu brania lekow problem znów powrócił. Diety nie zmieniałam przed wystąpieniem biegunki, nie zażywałam tez antybiotyków- lekarz wykluczył Clostridium Difficile. Jak pożegnać sie z biegunka raz na zawsze?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim należy łagodzić przebieg biegunki poprzez lekkostrawną dietę, zawierającą produkty ubogie w błonnik i o działaniu zapierającym (gotowana marchew, ryż, pieczone lub gotowane jabłka). Do tego należy włączyć probiotyk oraz elektrolity, ponieważ tak długo trwająca biegunka może znacząco zaburzać funkcjonowanie układu pokarmowego czy równowagę mikrobiologiczną jelit. Więcej informacji w artykule dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-na-biegunke.

Następnym krokiem jest ustalenie przyczyny biegunki – najczęściej są to zakażenia bakteryjne, jednak nie w przypadku biegunki przewlekłej, która trwa dłużej niż 30 dni. Zatem jeżeli Pani dolegliwości nie ustąpią w najbliższych dniach, warto sprawdzić stan jelit (m.in. pod kątem chorób zapalnych). Szerzej omawia problem nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.