Jak pozbyć się tych ataków nerwicy?

zmagam się chyba z nerwica do tego stopnia ze przychodzi ona nagle z niewiadomych przyczyn i ciężko mi nad tym zapanować najgorzej jest w nocy leżę w łóżku z partnerem i poprostu czuje ze zaraz serce mi wyskoczy boli mnie dosłownie wszystko i wtedy muszę wyjść z łóżka a najlepiej pomaga mi wyjście na świeże powietrze ale przecież nocą nie będę chodzić nie wiem co mam robić nasila mi się to zazwyczaj przed miesiączka
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę u psychiatry oraz u psychologa psychoterapeuty pracującego w podejściu poznawczo - behawioralnym. Opisany problem wymaga szerszego omówienia i dłuższej pracy terapeutycznej. Nie znam także wielu szczegółów np. od kiedy to trwa; czy obecne są inne objawy itd. Mam nadzieję, że uda się Pani wkrótce do specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/

0

Szanowna Pani,
zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; duszność, nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty