Może Pani spróbować kremów do cery naczynkowej ( dostępne w aptekach ). Jeśli nie laser, to może mezoterapia igłowa?
Cera naczyniowa wymaga szczególnej troski. Przede wszystkim zaleca się unikanie czynników szkodliwych, które powodują zaostrzenie objawów rumienia i nadwrażliwości skóry. Należą do nich takie czynniki zewnętrzne jak: słońce, wiatr, mróz, wysoka temperatura, klimatyzacja, solarium sauna, gorące napoje oraz ostre potrawy. Rozszerzaniu i pękaniu naczynek sprzyjają także duży wysiłek fizyczny i stres. Należy również unikać wszelkich silnie działających kosmetyków, zwłaszcza zawierających alkohol.
Istotna jest również odpowiednia pielęgnacja cery naczyniowej. Właściwe mycie i pielęgnacja skóry są zagadnieniem trudnym, nawet u osób bez problemów skórnych, gdyż z reguły zbyt często sięgamy po zbyt „ostre” środki. Zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry naczyniowej są niezwykle ważne. Do mycia twarzy należy stosować produkty przeznaczone dla skóry wrażliwej. Oznacza to m.in. zmianę dotychczas stosowanego mydła do mycia twarzy na łagodne preparaty myjące np. żel do mycia twarzy bez mydła dla cery naczynkowej. Stosowana do mycia woda powinna być letnia, gdyż zbyt gorąca lub zbyt zimna woda może prowadzić do rozszerzania naczyń krwionośnych i nasilenia zmian rumieniowych twarzy. Kto nie może zrezygdnować z toników do twarzy, powinien wybierać te bezalkoholowe. Pod żadnym pozorem nie można stosować kosmetycznych peelingów złuszczających, ponieważ nasilają one ukrwienie skóry niczym silne tarcie chusteczką. Po umyciu twarz należy osuszyć delikatnie ręcznikiem, bez zbędnego tarcia i nanieść odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Przy wyborze kremu warto zwrócić uwagę na ich skład. W kosmetykach do cery naczyniowej powinny być zawarte wyciągi z roślin wzmacniających i uelastyczniających ściany naczyń krwionośnych oraz pobudzających krążenie (miłorząb japoński, arnika górska), a także substancje łagodzące podrażnienia (algi morskie, wyciąg z krwawnika, rumianek) oraz olejki eteryczne (cyprysowy, melisowy, szałwiowy).Kremy proponowane do skór naczyniowych działają ochronnie i przeciwzapalnie. Dobierając krem konieczne jest uwzględnienie zmieniających się pór roku. Wiosną i latem zalecane są łagodne kremy przeciwalergiczne, które zawierają więcej wody niż oliwy. W przeciwnym razie może dojść do akumulacji ciepła, gdyż pod warstwą tłustej maści nie ma możliwości swobodnego wyrównania temperatury skóry. Zimą natomiast należy stosować lipidowe kremy o nieco cięższych podłożach, które mają chronić naszą skórę przed zimnem i wiatrem. Nie należy jednak kremów do cer naczyniowych traktować równoznacznie z lekami mającymi działanie terapeutyczne. Kremy przynoszą dobre efekty ale tylko we wczesnej fazie choroby i w czasie remisji. W codziennej pielęgnacji zaleca się również stosowanie zielonych pudrów korygujących, maskujących rumień na twarzy. Bezwzględnie należy stosować kremy ochronne od słońca. Stosowanie kremów z filtrem UVA i UVB powinno być rutynowym elementem pielęgnacji skóry naczyniowej zarówno latem jak i zimą. Bagatelizowanie zmian naczyniowych, niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy i ekspozycja na czynniki szkodliwe mogą doprowadzić do nasilenia się schorzenia. Warto więc obserwować swoją skórę, a w razie niepokojących objawów naczyniowych udać się do specjalisty.
Najskuteczniejszym zabiegiem są zabiegi z laserem IPL na wyciszenie naczyń.
W domu można zażywać rutynę 2 miesiace 2x dziennie po 4 tabletki i stosować krem medyczny na naczynia np Xylogic,Bioderma.
Po pierwsze zalecam udać się do specjalisty, aby ustalił podłoże tych zmian. Nie należy zaczynac od inwzyjnych metod. Obecnie dostępne sa bardzo dobre preparaty, skutecznie usuwające rumień, niestety tylko w przez czas ich stosowania. W trakcie kuracji mozna usunąć rozszerzone naczynka i wykonac zabiegi mające na celu uszczelnienie naczyń.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Krem do cery naczynkowej – odpowiada Mgr Magdalena Grądzka
- Co jest dobre na cerę naczynkową? – odpowiada Anna Adamowicz
- Jaki krem będzie najlepszy do cery naczynkowej zimą? – odpowiada Mgr Justyna Sobczyńska
- Jaki krem stosować na cerę naczynkową? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jak pozbyć się tych naczynek na twarzy? – odpowiada Mgr Justyna Sobczyńska
- Jak dbać o cerę naczynkową ze skłonościami do wyprysków i zaskórników? – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Witaminy na pękające naczynka na twarzy – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Czy po zabiegu IPL mogę stosować kremy przeznaczone do cery naczynkowej? – odpowiada Lek. Iwona Radziejewska-Choma
- Zaczerwienienie skóry twarzy – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Co może znaczyć czerwona skóra na twarzy? – odpowiada Mgr Justyna Sobczyńska