Jak rozumieć taki opis badania MR kolana?
Witam.
Proszę o interpretację tego opisu wyniku RM kolana. Z kolanem mam problem po upadku na rowerze czyli uraz czysto mechaniczny (wina źle wykonanej ścieżki rowerowej i chodnika – chodnik wyżej o 4cm od poziomu ścieżki rowerowej!) i teraz kolano nie jest to samo, co było przed upadkiem. Rowerem jeżdżę całe życie, teraz bardziej turystyka rowerowa, ale też w jednym dniu potrafiłem bez żadnych problemów przejechać 170km przed tym feralnym upadkiem!!!
MR bez kontrastu.
Badanie MR stawu kolanowego wykonane w obrazach T1 T2 i PD zależnych płaszczyźnie strzałkowej poprzecznej i czołowej, w sekwencji STIR wykazuje:
1. Zachyłek nadrzepkowy – nieznacznie powiększony, z niewielką ilością wysięku.
2. Aparat wyprostny – o zachowanej ciągłości. Powierzchnia stawowa rzepki z obecnością drobnych nierówności o charakterze chondropatii II stopnia – stosowanie do wieku.
3. Przedział boczny – aparat więzadłowy o zachowanej ciągłości. Łąkotka boczna bez cech uszkodzenia.
4. Przedział przyśrodkowy – aparat więzadłowy o zachowanej ciągłości. Zestarzałe uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej z poziomym pęknięciem trzonu i rogu tylnego. Na wysokości brzegu torebkowego rogu tylnego widoczna jest policykliczna torbiel łąkotkowa o średnicy 7mm wypełniona płynem.
5. Więzadła krzyżowe – o zachowanej ciągłości.
6. Powierzchnie stawowe – bez ewidentnych cech uszkodzenia poza wyżej wymienionymi, o sygnale adekwatnym do wieku.
7. Struktury kostne – zaostrzenie na krawędziach powierzchni stawowej kości udowej i piszczeli oraz wyniosłości pośrodkowej piszczeli.
8. Inne – w dole podkolanowym w lokalizacji typowej, widoczna jest niewielka szczelinowata torbiel Bakera o długości 30mm, z niewielką ilości