Jak rozumieć ten wynik MR stawu kolanowego u 29-latka?

Witam, proszę o interpretację MRI stawu kolanowego. W stawie kolanowym lewym uwidoczniono: torbiel śr. 4mm w kłykciu przysrodkowym kości udowej. Wysepki kostne w klykciach kości udowej. Chrzastka na powierzchni klykci kości udowej o gładkiej powierzchni, prawidłowej grubości. Łąkotka przyśrodkowa - szczelina uszkodzenia w rogu tylnym Łąkotka boczna bez zmian. Więzadło krzyżowe przednie: pogrubiałe, niejednorodne, naderwane pasmo tylno boczne. Rzepka bez cech przebudowy kostnej, przyparta bocznie. Naderwany przyczep rzepkowy troczka przyśrodkowego. Chrzastka rzepki na powierzchni przysrodkowej ścieńczala z uszkodzeniami pełnej grubości. Niewielka ilość płynu kaletce brzuchato-polbloniastej. Prawidłowa ilość płynu w jamie stawowej. I tu moje pytanie, jak bardzo jest źle i czy ortopeda będzie w stanie przywrócić to kolano do w miarę prawidłowego funkcjonowania?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonał Pan dokładną diagnostykę obrazową stawu kolanowego. Takie postępowanie pozwala na precyzyjne określenie najmniejszych zmian i nieprawidłowości w obrębie badanego obszaru ciała.

Nie wspomniano jednak, z jakiego powodu było przeprowadzone badanie, a także, czy w przeszłości wystąpił pewien uraz.

Na podstawie wskazanego opisu rezonansu, można by stwierdzić, że wyodrębniono niewielką torbiel, która nie powinna na chwilę obecną mieć większego znaczenia diagnostycznego. Na pewno jest to stan do dalszej kontroli w ustalonej przyszłości.

Ponadto stwierdzono stopień uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej, co może prowadzić do ograniczenia jej funkcji. Zazwyczaj jest to skutek przewlekłych zmian zwyrodnieniowych lub wynik przebytego urazu mechanicznego stawu.

Opisano również uszkodzenie chrząstki rzepki, co również może wynikać z doznanego urazu, ale także z braku ruchu czy przeciążenia.

W związku z odległością, trudno jest jednoznacznie ocenić Pana problem zdrowotny. Zalecamy zatem stacjonarną konsultację u lekarza ortopedy oraz fizjoterapeuty. Specjalista po analizie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Na pewno warto rozważyć właściwą fizjoterapię, która poprawi stan funkcjonowania stawu kolanowe i złagodzi obecne dolegliwości.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/rekonstrukcja-kolana-charakterystyka-objawy-zabieg-rehabilitacja https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-kolanem-torbiel-bakera-i-inne-przyczyny https://portal.abczdrowie.pl/chondromalacja-rzepki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.