Jak się leczy taką przypadłość?

Dzień dobry. Diagnoza z gastroskopii to: gastropatia zolciowa oraz duodenopatia nadzerkowa. Jak to się leczy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o leczeniu powinien zadecydować gastroenterolog, który skierował Pana na badania i który, w odniesieniu do pełnych wyników gastroskopii, określi właściwą terapię.

Gastropatia żółciowa to uszkodzenie błony śluzowej żołądka przez żółć, która dostaje się do żołądka z dwunastnicy wskutek zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego. Fizjologicznie żółć wydzielana jest przez drogi żółciowe do dwunastnicy, gdzie dochodzi do trawienia tłuszczów – oznacza to, że w żołądku nie powinna się znaleźć. Tutaj przeczyta Pan o kwasach żółciowych i ich roli: https://portal.abczdrowie.pl/kwasy-zolciowe.

Leczenie tej dolegliwości zależy od jej etiologii – o której Pan nie wspomina, zatem trudno odnieść się do tego konkretnego przypadku. Leczenie przyczynowe zazwyczaj obejmuje podawanie leków prokinetycznych, choć niekiedy konieczna jest reoperacja (jeśli była wykonywana wcześniej). Wszystko to ma na celu zapobieganie zarzucania treści pokarmowej. Leczenie objawowe polega na zażywaniu leków wiążących kwasy żółciowe oraz stosowaniu lekkostrawnej diety.

Duodenopatia z kolei to zapalenie dwunastnicy, które leczy się za pomocą farmakoterapii – podaje się: alginiany, leki zobojętniające kwasy żołądkowe, inhibitory pompy protonowej i inne. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.