Jak się leczyć, gdy objawy wskazują na boreliozę, a wyniki badań nie?

Mam 24 lata. Do lekarza trafiłam z bólem stawów, osłabieniem. Dokładnie takie same objawy ma moja siostra (28 lat). Badania potwierdziły boreliozę. Przez 21 dni zażywałyśmy antybiotyk. Trochę się poprawiło, ale ból stawów pozostał.

5 września robiłyśmy badania WESTERN BLOTA,  którego wynik był ujemny. A stawy dalej dokuczają. 18 września zrobiłyśmy badanie ANA - u siostry wynik był ujemny, a u mnie stwierdzono śladowo ziarnisty typ świecenia. Reumatolog stwierdził, że to nie była borelioza. Jak dalej się leczyć, jeżeli objawy wskazują boreliozę, a wyniki badań co innego?

Lek. Izabela Brym

Najprawdopodobniej obie Panie chorowałyście na boreliozę, która została wyleczona. Musicie Panie jednak mieć świadomość, że jedna choroba nie wyklucza innej.

Być może cierpicie na którąś z chorób reumatycznych, która mogła być np. wyzwolona przez infekcję krętkami borelii. Niewątpliwie konieczna jest dalsza diagnostyka pod okiem doświadczonego reumatologa.