Jak skutecznie walczyć z nerwicą?

Witam, od wielu lat zmagam się z nerwicą.Dwa lata temu uderzył we mnie wirus grypopodobny, który bardzo podrażnił mój układ nerwowy. Od tego czasu mam duży problem z mięśniami. Każdy stres odbija mi się na mięśniach, odczuwam ich ciągłe napięcie. Najgorsze jest jednak to, że nie jestem w stanie nic robić fizycznie, każdy wysiłek fizyczny lub nawet dłuższy spacer powoduje u mnie tak jakby "śpiączkę" ogromne zmęczenie przy którym muszę natychmiast iść spać, jakby włączała się funkcja obronna organizmu przed przeciążeniem?? Następnie nasilają mi się wszystkie objawy nerwicy, najgorsze jest rozdrażnienie i uczucie jakbym się palił w środku. Nie jestem w stanie nic robić, pracować. Gdy tylko poczuję się lepiej i próbuję chociaż się przejść to znowu mi się tak dzieje i koło się zamyka. Byłem u kilku lekarzy (psychiatra, neurolog), ale żaden nie bardzo ma pojęcie o czym ja mówię. Moja mama mówi, że przecież nikt by w takie coś nie uwierzył. Leki też nie pomagają, a nawet jeśli czuję się dobrze to najmniejszy wysiłek fizyczny podrażnia mój układ nerwowy?? i znowu jest to samo, obłęd. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty