Jak trzeba liczyć pierwszy dzień cyklu?

Witam. Chciałabym zapytać, jak liczyć pierwszy dzień cyklu tzn pierwszy dzień miesiączki? Już mam unormowane okresy trwają od 28 dni. Używam aplikacji ckalendarzyk" i chciałabym umieć dobrze zapisywać daty aby nie popełnić błędu w wyliczeniach dni płodnych. Miesiączka zaczyna się dwudniowym podbarwionym śluzem lub delikatnym plamieniem. Na wkladce tego nie zauważam, dopiero przy podtarciu. Np 8 i 9 maja był śluz a dzis 10tego pojawila się krew i śluz. Zapewne wieczorem bądź jutro dostanę mocnego krwawienia. Od kiedy liczyć pierwszy dzien? A drugie pytanie kiedy liczyc koniec? Do calkowitego zniknięcia krwawienia i plamienia? Z gory dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam, za pierwszy dzień cyklu, to jest pierwszy dzień miesiączki, zazwyczaj uznaje się dzień właściwego krwawienia, a nie plamienia. Zatem w Pani przypadku to raczej 10. będzie pierwszym dniem cyklu, jeśli wówczas pojawiło się normalne krwawienie (nawet ze śluzem). Plamienie przed okresem warto skonsultować z ginekologiem, ponieważ może świadczyć np. o niewydolności ciałka żółtego. Tutaj o rodzajach i przyczynach plamień przed okresem: https://parenting.pl/plamienie-przed-okresem-naturalne-przyczyny-inne-przyczyny. Ostatni dzień miesiączki natomiast to ostatni dzień pojawiania się krwi na wkładce. Zazwyczaj po 2-3 dniach krwawienia ilość wydzieliny zmniejsza się znacząco, u niektórych kobiet występując już tylko w formie plamień, trwających nawet do 7. dnia. Do ustąpienia tych objawów należy liczyć czas trwania miesiączki. Więcej na temat cyklu miesiączkowego i jego faz może Pani przeczytać w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.