Jaki dzień mam przyjąć za pierwszy dzień miesiączki?

Zazwyczaj dostaję miesiączkę około godziny 23:00 lub w nocy. Jest to zazwyczaj bardzo drobne plamienie i większe ukazuje się dopiero po wstaniu rano z łóżka. Jestem bardzo systematyczna i zależy mi, aby prawidłowo uzupełniać kalendarzyk miesiączki. I oto pytanie: czy jeśli dostanę okres około godziny 21-23 i plamienie jest wręcz niewidoczne, to uznaję iż rozpoczęłam miesiączkę tego samego dnia, czy następnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam, za pierwszy dzień miesiączki i zarazem pierwszy dzień cyklu uznaje się dzień, w którym pojawiło się nawet niewielkie krwawienie. Chyba że jest to plamienie wynikające z jakichś nieprawidłowości np. hormonalnych lub infekcji intymnej i pomiędzy tym plamieniem a właściwym krwawieniem jest 1 lub 2 dni przerwy. Zachęcam również do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-okreslic-pierwszy-dzien-okresu. Może Pani również przeczytać nasz artykuł, tłumaczący drobiazgowo, czym jest i jak przebiega cykl menstruacyjny: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.